hpc چیست؟
محاسبات با کارایی بالا یا HPC به توانایی پردازش داده ها و انجام محاسبات با سرعت بالا اشاره دارد، به ویژه در سیستم هایی که بیش از یک تریلیون عملیات ممیز شناور در ثانیه کار می کنند (teraFLOPS). ابرکامپیوترهای پیشرو جهان در مقیاس پتافلاپ (کوادریلیون عملیات ممیز شناور در ثانیه) کار می کنند، در حالی که هدف بعدی «محاسبات مقیاس بزرگ» است که بالاتر از یک کوینتیلیون عملیات ممیز شناور در ثانیه (exaFLOPS) عمل می کند.
برای دستیابی به این سطح از عملکرد، محاسبات موازی در تعدادی از CPU یا GPU مورد نیاز است. یک نوع متداول راه حل های HPC، خوشه محاسباتی است، که قدرت محاسباتی چندین کامپیوتر (که به آنها “گره” گفته می شود) را در یک گروه بزرگ جمع می کند. یک خوشه می‌تواند عملکرد بسیار بالاتری نسبت به یک کامپیوتر منفرد ارائه دهد، زیرا گره‌های جداگانه با هم کار می‌کنند تا مشکلی بزرگ‌تر از آن چیزی که یک کامپیوتر به راحتی حل کند را حل کند.

چرا شما به آن نیاز دارید؟
دستیابی به قابلیت های HPC برای سازمان شما مهم است، چه از طریق یک خوشه محاسباتی باشد یا از طریق یک کامپیوتر مرکزی پیشرفته. HPC می تواند مشکلات در علم، مهندسی یا تجارت را حل کند. مثال‌ها عبارتند از:
علم: HPC توسط دانشمندان دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی برای درک شکل‌گیری جهان، انجام تحقیقات در زمینه فیزیک ذرات، یا شبیه‌سازی و پیش‌بینی آب و هوا و الگوهای آب و هوا استفاده می‌شود.
رسانه و سرگرمی: راه‌حل‌های HPC مانند مزارع رندر را می‌توان برای رندر کردن انیمیشن‌ها و جلوه‌های ویژه، ویرایش فیلم‌های بلند یا پخش زنده رویدادهای ویژه در سطح جهانی استفاده کرد.
هوش مصنوعی: زیر مجموعه خاصی از HPC که در حال حاضر بسیار محبوب است ، یادگیری ماشینی است که برای توسعه تعداد زیادی از کاربردهای هوش مصنوعی ، مانند وسایل نقلیه خودران، نرم افزار تشخیص چهره، تشخیص و ترجمه گفتار یا فناوری هواپیماهای بدون سرنشین.
نفت و گاز: HPC برای پردازش داده هایی مانند تصاویر ماهواره ای، خوانش سونار کف اقیانوس و غیره به منظور شناسایی ذخایر بالقوه جدید نفت یا گاز استفاده می شود.
خدمات مالی: HPC برای ردیابی روند سهام و تحقق معاملات الگوریتمی یا تجزیه و تحلیل الگوها برای شناسایی فعالیت های متقلبانه استفاده می شود.
پزشکی: HPC برای کمک به توسعه درمان بیماری‌هایی مانند دیابت، یا فعال کردن روش‌های تشخیص