سرعت پردازنده چیست و چرا اهمیت دارد؟

سرعت پردازنده چیست و چرا اهمیت دارد؟

با فناوری، افزایش اهداف بهره‌وری، اینترنت سریع‌تر و دستگاه‌های بیشتر، هر کجا که می‌رویم نیاز به سرعت ایجاد کرده‌ایم. ما عادت کرده‌ایم که فوراً نتیجه بگیریم و انتظار داریم که دستگاه‌هایمان در حین انجام چند کار در طول زندگی، با درخواست‌های ما مطابقت داشته باشند. پردازنده‌های رایانه و سرعت ساعت آن‌ها دو ویژگی است که ما معمولاً با فناوری سریع و کارآمد مرتبط می‌دانیم.

سرعت پردازنده کامپیوتر (سرعت CPU) یکی از مهم ترین عناصری است که هنگام مقایسه کامپیوترها باید در نظر گرفته شود. CPU اغلب به عنوان “مغز” رایانه شما شناخته می شود، بنابراین اطمینان از عملکرد صحیح آن برای طول عمر و عملکرد رایانه شما بسیار مهم است. درک اینکه چه چیزی باعث می‌شود سرعت پردازنده خوب باشد، با درک اینکه پردازنده دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد – و اجزای آن برای بهبود عملکرد رایانه شما چه می‌کنند، شروع می‌شود.

بیایید جزئیات مواردی که CPU شما را سریع می‌کند، هسته‌ها در مقابل سرعت ساعت، آنچه که آنها را مهم می‌کند و مواردی که هنگام خرید یک رایانه جدید باید به دنبال آن باشید را بررسی کنیم.

پردازنده کامپیوتر چیست و چه کاربردی دارد؟

واحد پردازش مرکزی یا CPU، قطعه‌ای از سخت‌افزار است که رایانه شما را قادر می‌سازد تا با همه برنامه‌ها و برنامه‌های نصب شده تعامل داشته باشد. یک CPU دستورالعمل های برنامه را تفسیر می کند و خروجی ای را ایجاد می کند که هنگام استفاده از رایانه با آن ارتباط برقرار می کنید.

یک پردازنده از سخت افزاری تشکیل شده است که برای ارائه اطلاعات با هم کار می کند و به رایانه شما اجازه می دهد تا کارهایی را که هنگام باز کردن یک برنامه یا ایجاد تغییرات در یک فایل درخواست می کنید، انجام دهد. چه سریع و چه با دردسر آهسته پردازش شود، می تواند تأثیر زیادی بر تجربه محاسباتی شما داشته باشد.

هسته‌های پردازنده و سرعت ساعت تعیین می‌کنند که چه مقدار اطلاعات را می‌توان در یک زمان دریافت کرد و با چه سرعتی می‌توان آن اطلاعات را در رایانه شما پردازش کرد. سرعتی که هسته ها و سرعت ساعت کامپیوتر شما با هم کار می کنند، سرعت پردازش آن در نظر گرفته می شود.

هسته های پردازنده در مقابل سرعت ساعت

هسته های پردازنده و سرعت ساعت عملکردهای بسیار متفاوتی دارند، اما در جهت یک هدف کار می کنند. بسیاری از فناوران در مورد اینکه هنگام خرید کامپیوتر باید به آنها اهمیت بیشتری بدهید صحبت می کنند – اما آنها به همان اندازه به یکدیگر وابسته هستند تا به بهترین عملکرد کامپیوتر شما کمک کنند.

دانستن تفاوت‌های بین این دو می‌تواند به شما کمک کند بسته به نحوه برنامه‌ریزی برای استفاده از رایانه خود، ایده بهتری در مورد کارهایی که هر کدام انجام می‌دهند و نوع سرعت پردازنده مورد نیاز خود داشته باشید. اگر قصد دارید از رایانه خود برای ویرایش ویدیوی پیچیده به جای برنامه های استاندارد و مرور اینترنت استفاده کنید، نیازهای هسته پردازنده و سرعت ساعت متفاوتی خواهید داشت. بیایید این دو فناوری و اعدادی را که می‌خواهید هنگام مقایسه رایانه‌ها به آنها توجه کنید، بررسی کنیم.

هسته پردازنده چیست؟

هسته‌های پردازنده واحدهای پردازش جداگانه در واحد پردازش مرکزی رایانه (CPU) هستند. هسته پردازنده دستورالعمل ها را از یک کار محاسباتی دریافت می کند و با سرعت ساعت کار می کند تا به سرعت این اطلاعات را پردازش کند و به طور موقت در حافظه دسترسی تصادفی (RAM) ذخیره کند. هنگامی که شما آن را درخواست می کنید، اطلاعات دائمی در هارد دیسک شما ذخیره می شود.

اکنون اکثر رایانه ها دارای چندین هسته پردازشگر هستند که رایانه شما را قادر می سازد چندین کار را همزمان انجام دهد. داشتن قابلیت اجرای برنامه های متعدد و درخواست چندین کار مانند ویرایش یک سند، در حین تماشای فیلم، در حین باز کردن یک برنامه جدید، با واحدهای هسته پردازنده متعدد امکان پذیر شده است.

برای بازی‌های ویدئویی یا برنامه‌های پیچیده، داشتن یک CPU ضروری است که بتواند با اطلاعاتی مانند فید صوتی و تصویری که به سرعت توزیع می‌شود، هماهنگی داشته باشد. در عصر دیجیتال که همه ما در چند کار ماهر هستیم، هسته‌های پردازنده برای کاربران کامپیوتر اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده‌اند.

هسته‌های چندگانه پردازنده و فناوری Hyper-threading هم در بازی‌ها و هم در رایانه‌های روزمره به طور یکسان ضروری هستند. داشتن چندین هسته پردازنده به شما این آزادی را می دهد که بهره وری را در محل کار افزایش دهید، بازی های ویدیویی پیچیده انجام دهید یا دنیای جدیدی را با واقعیت مجازی کشف کنید.

سرعت ساعت چیست؟

سرعت ساعت پردازنده یک کامپیوتر تعیین می کند که واحد پردازش مرکزی (CPU) با چه سرعتی می تواند دستورالعمل ها را بازیابی و تفسیر کند. این به رایانه شما کمک می‌کند تا کارهای بیشتری را با انجام سریع‌تر انجام دهد.

سرعت ساعت بر حسب گیگاهرتز (گیگاهرتز) اندازه گیری می شود که عدد بالاتر معادل سرعت کلاک بالاتر است. پردازنده‌های چند هسته‌ای برای کمک به عملکرد سریع‌تر پردازنده‌ها توسعه داده شدند، زیرا افزایش سرعت ساعت دشوارتر می‌شد.

سرعت کلاک بیشتر به این معنی است که کارهای سفارش داده شده از CPU را سریعتر می بینید و تجربه شما را بدون مشکل می کند و زمان انتظار برای ارتباط با برنامه ها و برنامه های مورد علاقه خود را کاهش می دهد.

چگونه می توانم بین هسته های پردازنده بیشتر یا سرعت کلاک بالاتر یکی را انتخاب کنم؟

همانطور که قبلا ذکر کردیم، هسته های پردازنده و سرعت ساعت برای کار با کامپیوتر شما ضروری هستند. خرید یک کامپیوتر با چندین هسته و سرعت ساعت فوق العاده بالا ایده آل به نظر می رسد – اما واقعاً همه اینها برای عملکرد رایانه شما چه معنایی دارد؟

اساساً داشتن سرعت کلاک بالا اما فقط یک یا دو هسته به این معنی است که رایانه شما می‌تواند به سرعت یک برنامه واحد را بارگیری کرده و با آن تعامل داشته باشد. برعکس، داشتن هسته‌های پردازنده بیشتر، اما سرعت ساعت پایین‌تر به این معنی است که رایانه شما می‌تواند همزمان با برنامه‌های بیشتری کار کند، اما هر کدام ممکن است کمی کندتر کار کنند. هنگام مقایسه رایانه‌ها، مهم‌تر است که به سبک زندگی خود فکر کنید. همه به یک سطح از سرعت پردازش یا هسته نیاز ندارند. در مورد این ویژگی‌ها در مورد اینکه چگونه رایانه‌های بازی و کار روزانه یا رایانه‌های شخصی متفاوت هستند، بحث خواهیم کرد. ابتدا به معنای این موارد برای لپ تاپ و رایانه های رومیزی خواهیم بود.

سرعت پردازنده خوب برای لپ تاپ در مقابل دسکتاپ چقدر است؟

CPU های لپ تاپ با کامپیوترهای رومیزی متفاوت است. اگر می‌پرسید سرعت پردازنده خوب برای لپ‌تاپ یا دسک‌تاپ چیست، یا به سادگی کدام سبک برای شما مناسب‌تر است، تمایزات مهمی را که باید قبل از هر اقدامی برای خرید در نظر بگیرید، بخوانید.

توجه: CPU ها همچنین می توانند بر سخت افزار رایانه تأثیر بگذارند، بنابراین اگر نیازهای سخت افزاری خاصی مانند قابل حمل بودن لپ تاپ دارید یا به ماهیت قوی یک رایانه رومیزی با نمایشگر دوگانه نیاز دارید، توجه به این موارد مهم است.

لپ تاپ ها

به طور کلی، لپ‌تاپ‌ها در مورد پردازنده‌ها قدرت و انعطاف‌پذیری کمتری دارند. بدیهی است که آنها برای کاربرانی که به تحرک لپ تاپ علاقه دارند بسیار راحت هستند، اما اگر به یک پردازنده پرسرعت یا سرعت کلاک بالا نیاز دارید، ممکن است بخواهید برای رفع نیازهای پردازشی خود به رایانه رومیزی نگاه کنید.

خوشبختانه با پیشرفت‌های شگفت‌انگیز در پردازنده‌های چند هسته‌ای و روش‌های ابر رشته، لپ‌تاپ‌ها اکنون می‌توانند خود را حفظ کنند. اکثر لپ‌تاپ‌ها دارای پردازنده‌های دو هسته‌ای هستند که نیازهای اکثر کاربران روزمره را برآورده می‌کند. و برخی از پردازنده‌های چهار هسته‌ای استفاده می‌کنند که می‌تواند توانایی‌های پردازشی رایانه لپ‌تاپ شما را افزایش دهد.

← مرکز محاسبات سریع شبیه‌سازان امیرکبیر  →

اینجا کلیک کنید!

دسکتاپ ها

دسکتاپ ها به لطف سخت افزار قوی خود قادر به تولید انرژی بیشتری نسبت به لپ تاپ ها هستند که می تواند به توانایی پردازش بیشتر و سرعت ساعت بالاتر تبدیل شود. از آنجایی که رایانه‌های رومیزی فضای بیشتری نسبت به لپ‌تاپ‌ها در بدنه دارند، معمولاً سیستم‌های خنک‌کننده بهتری دارند که به پردازنده اجازه می‌دهد بدون گرم شدن بیش از حد به کار سخت خود ادامه دهد.

برخلاف CPU لپ تاپ که در مادربرد ادغام شده است، معمولاً می توان CPU های رومیزی را حذف کرد. این بدان معناست که ارتقا یا تغییر CPU در رایانه شخصی رومیزی آسان تر از لپ تاپ است. اگر سرعت پردازشگر مناسبی را برای خود انتخاب کرده اید، نباید با CPU خود سر و صدا کنید.

چه از لپ‌تاپ یا دسکتاپ استفاده می‌کنید، در نهایت باید در نظر داشته باشید که برای استفاده از رایانه خود چه برنامه‌ای دارید، زیرا این ارتباط مستقیم‌تری با سرعت پردازنده رایانه مورد نیاز شما دارد.

نیاز به سرعت

پردازنده های بازی

بازی در طول سال ها پیچیده تر شده است و به نظر می رسد هر روز پیشرفت می کند. همه این ویژگی های اضافه شده و تجربیات واقع گرایانه نیاز به پردازنده ای دارند که بتواند شما را در بازی نگه دارد. اکثر بازی ها از 1 تا 4 هسته استفاده می کنند و بسیاری از آنها به هسته های پردازنده یکدست بیشتری برای تجربه بهینه نیاز دارند. یک پردازنده چهار هسته ای منطقه امن را در مورد واحدهای هسته اشغال می کند.

بازی‌هایی مانند World of Warcraft دائماً تجربه بازی را با توانایی‌های بازی به‌روز و صحنه‌های بازی که نیاز به پردازش قوی‌تری دارند، ارتقا می‌دهند. بازی‌های فشرده CPU از فناوری چند هسته‌ای بهره می‌برند تا گرافیک، صدا و بازی را با هم ترکیب کنند تا یک تجربه بازی فوق‌العاده واقعی ایجاد کنند.

یک پردازنده تک هسته ای در انجام تکالیف متخصص است، اما ممکن است روی بازی شما تأثیر بگذارد و عملکرد را کاهش دهد. هسته های بیشتر می تواند به دستیابی به تجربه بازی با کیفیت بالاتر کمک کند.

اگر یک گیمر جدی هستید که برای یکپارچگی تجربه طراحی شده توسط توسعه دهنده ارزش قائل هستید، ممکن است بخواهید یک پردازنده چهار هسته ای یا بالاتر مانند پردازنده Intel® Core™ i7-8750H که در لپ تاپ گیمینگ 15 اینچی HP OMEN ارائه شده است را در نظر بگیرید. این واحد پردازشی قدرتمند از 6 هسته برای نمایش فضای بازی استفاده می کند و با چابکی بی نظیر به تکنیک بازی پاسخ می دهد.

سرعت کلاک 3.5 گیگاهرتز تا 4.0 گیگاهرتز به طور کلی سرعت کلاک خوبی برای بازی در نظر گرفته می شود، اما داشتن عملکرد تک رشته ای خوب مهم تر است. این بدان معنی است که CPU شما در درک و تکمیل تکالیف به خوبی کار می کند.

این را نباید با داشتن یک پردازنده تک هسته ای اشتباه گرفت. داشتن هسته های بیشتر به این معنی است که CPU شما قادر به درک دستورالعمل های چند کار است، در حالی که تک رشته بهینه به این معنی است که می تواند هر یک از آن ها را به صورت جداگانه و واقعاً خوب پردازش کند.

بازی های ویدیویی در مورد انتقال شما به دنیایی دیگر و دادن فرصتی برای کشف قلمرو جدید هستند. اجازه ندهید کمبود قدرت پردازش، جادو را از دنیای شما دور کند.

پردازنده های استفاده روزمره

یک پردازنده دو هسته ای معمولاً نقطه شیرینی برای استفاده روزمره است. می‌تواند چند کار را انجام دهد و زمان صرف شده برای باز شدن برنامه‌ها یا به‌روزرسانی‌ها را کاهش دهد. یک پردازنده چهار هسته ای می تواند به شما کمک کند تا بهره وری خود را به سطح بالاتری برسانید و صرف نظر از اینکه روی چه چیزی کار می کنید، ثبات را برای تجربه محاسباتی بهتر به شما می دهد.

اگر بیشتر از افراد خلاقی هستید که ویرایش ویدیو را انجام می دهید یا برنامه های پیچیده را به صورت روزانه اجرا می کنید، ممکن است بخواهید رایانه ای با هسته های پردازنده بیشتر و سرعت کلاک بالاتر تهیه کنید تا برنامه های شما به راحتی اجرا شوند. ایستگاه کاری سیار 15 اینچی HP ZBook دارای یک پردازنده 6 هسته ای است که برای انجام ویرایش و طراحی شدید برای افراد خلاق طراحی شده است.

اگر از رایانه خود برای کارهای اساسی مانند پخش گاه به گاه ویدیو و بررسی ایمیل استفاده می کنید، سرعت ساعت چندان مهم نیست که به آن فکر کنید. لپ تاپ HP 14z با پردازنده دو هسته ای ممکن است همان چیزی باشد که شما به دنبال استفاده اولیه روزانه از آن هستید. این مدل قادر است وظایف عمومی را به راحتی در یک بسته سنتی که استفاده آسان است انجام دهد.

پردازنده های محاسباتی با کارایی بالا

محاسبات با کارایی بالا به استفاده از رایانه اشاره دارد که شامل برنامه های بسیار پیچیده و فشرده داده می شود. کاربران با عملکرد بالا اغلب مهندسان، محققان و کاربران نظامی یا دولتی هستند.

این کاربران به طور مداوم چندین برنامه را اجرا می کنند و دائماً در حال بازیابی و وارد کردن اطلاعات در سیستم های نرم افزاری هستند. این نوع محاسبات معمولاً به یک پردازنده پیشرفته‌تر و سرعت کلاک بالاتر برای ادامه دادن نیاز دارد.

پردازشگرهای محاسباتی همهجانبه و واقعیت مجازی (VR).

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی مانند بازی‌ها به گرافیک، صدا و ویژگی‌های ناوبری با کیفیت بالا متکی هستند. برای اینکه واقعا احساس کنید در حال تجربه یک واقعیت جدید هستید، داشتن یک پردازنده چند هسته ای با سرعت کلاک بالا ضروری است.

کامپیوتری را انتخاب کنید که برای شما مناسب است

اکثر افراد می دانند که استفاده از رایانه آنها چگونه به نظر می رسد. یا گیمر هستید یا نه، روزانه از رایانه خود استفاده می کنید یا نه. دانستن این اطلاعات در مورد عادت های خود انتخاب یک پردازنده را آسان تر می کند.

اگر برنامه های زیادی را همزمان اجرا می کنید یا بازی های پیچیده ای انجام می دهید، احتمالاً به یک پردازنده 4 یا حتی 8 هسته ای نیاز خواهید داشت. اگر فقط به دنبال رایانه ای هستید که وظایف اصلی را به طور موثر انجام دهد، احتمالاً یک پردازنده دو هسته ای برای نیازهای شما کار خواهد کرد.

برای محاسبات فشرده CPU مانند ویرایش ویدیو یا بازی، سرعت کلاک بالاتری نزدیک به 4.0 گیگاهرتز می خواهید، در حالی که نیازهای اولیه محاسباتی به چنین سرعت ساعت پیشرفته ای نیاز ندارند.

اگرچه هسته های پردازنده و سرعت هر دو مهم هستند، CPU تنها چیزی نیست که هنگام خرید کامپیوتر باید در نظر گرفته شود. همچنین باید به این فکر کنید که چه کامپیوتری با سبک زندگی شما سازگار است. HP دارای مجموعه ای از لپ تاپ ها و رایانه های رومیزی است که همه نیازهای رایانه شما را برآورده می کند.