5/5 - (5 امتیاز)

رایانش سریع چیست؟

رایانش سریع (high performance computing) به توانایی پردازش داده‌ها و انجام محاسبات پیچیده در سرعت‌های بالا گفته می‌شود. به عبارتی، یک لپ‌تاپ یا دسکتاپ با پردازنده 3 گیگاهرتزی قابلیت این را دارد که حدود 3 میلیارد محاسبه در ثانیه انجام دهد. اگرچه این سرعت بسیار سریع‌تر از هر انسانی است که بتواند به آن دست یابد، اما در مقایسه با راه‌حل‌های HPC که می‌توانند کوادریلیون‌ها محاسبات را در ثانیه انجام دهند، کم‌رنگ است.

یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع راه‌حل‌های HPC، ابررایانه است. یک ابررایانه شامل هزاران گره محاسباتی است که با هم کار می‌کنند تا یک یا چند کار را انجام دهند. به این عمل پردازش موازی می‌گویند. این شبیه به هزاران رایانه شخصی است که به یکدیگر متصل شده‌اند و با ترکیب قدرت محاسباتی خود کارها را سریعتر انجام می‌دهند.

نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که رایانه‌ها و تجهیزات مربوط به رایانش سریع قیمت بالا و دشواری‌های زیادی نیز دارند، بنابراین توصیه می‌شود از شرکت شبیه‌سازان امیرکبیر درخصوص اجاره تجهیزات مرتبط راهنمایی و کمک بگیرید.HPC توانایی پردازش داده‌ها و انجام رایانش سریع است

HPC توانایی پردازش داده‌ها و انجام رایانش سریع است

چرا HPC مهم است؟

از طریق داده‌ها است که کشف‌های علمی قابل‌توجه و چشمگیری انجام می‌شود. همچنین داده‌ها به نوآوری‌های مربوط به بازی‌های رایانه‌ای و تغییرات آن‌ها دامن می‌زنند و در نهایت کیفیت زندگی را برای میلیاردها نفر در سراسر جهان بهبود می‌دهند. رایانش سریع پایه و اساس پیشرفت‌های علمی، صنعتی و اجتماعی است.

همزمان با تکامل فناوری‌هایی مانند اینترنت اشیا (IoT)، هوش مصنوعی (AI) و تصویربرداری 3 بعدی، اندازه و مقدار داده‌هایی که سازمان‌ها باید با آنها کار کنند، رشد تصاعدی پیدا کرده‌اند. برای بسیاری از اهداف از جمله پخش مستقیم یک رویداد ورزشی، ردیابی طوفان‌های در حال پیشروی، آزمایش محصولات جدید یا تجزیه و تحلیل روند سهام، توانایی پردازش داده‌ها در زمان واقعی (Real Time) بسیار مهم است.

برای پیش رفتن حتی یک گام جلوتر از رقبا، سازمان‌ها برای پردازش، ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل مقادیر عظیم داده‌ها به زیرساخت‌های فناوری اطلاعات بسیار سریع و قابل اعتماد نیاز دارند.شرکت‌های بزرگ استفاده‌های کلانی از HPC می‌کنند

شرکت‌های بزرگ استفاده‌های کلانی از HPC می‌کنند

HPC چگونه کار می‌کند؟

راه‌حل‌های HPC دارای سه جزء مولفه اصلی هستند:

  • محاسبه کردن
  • شبکه
  • ذخیره‌سازی

برای ایجاد یک معماری برای رایانش سریع، سرورهای محاسباتی به صورت خوشه‌ای با هم یک شبکه را می‌سازند. برنامه‌ها و الگوریتم‌های نرم‌افزاری به‌ صورت همزمان روی سرورهای موجود در خوشه اجرا می‌شوند. این خوشه برای ذخیره خروجی به یک شبکه ذخیره‌سازی داده متصل است. این اجزا با هم به روشی یکپارچه عمل می‌کنند تا مجموعه متنوعی از وظایف را انجام دهند.

برای کار با حداکثر عملکرد، هریک از اجزای سازنده باید با سایر اجزا همگام باشد. به‌عنوان مثال مولفه ذخیره‌سازی باید بتواند داده‌ها را از سرورهای محاسباتی به سرعت پردازش کند. به همین ترتیب اجزای شبکه باید بتوانند از انتقال سریع داده‌ها بین سرورهای محاسباتی و ذخیره اطلاعات پشتیبانی کنند. اگر یک جزء نتواند با مابقی هماهنگ شود عملکرد کل زیرساخت HPC آسیب می‌بیند.رایانش ابری HPC را متحول خواهد کرد

محاسبات، شبکه و ذخیره‌سازی اجزای اصلی رایانش سریع هستند

← مرکز محاسبات سریع →

اینجا کلیک کنید!

خوشه HPC چیست؟

یک خوشه HPC از صدها یا هزاران سرور محاسباتی تشکیل شده است که بهم پیوسته‌اند. به هر سرور یک گره گفته می‌شود. گره‌ها در هر خوشه به ‌طور موازی با هم کار می‌کنند و سرعت پردازش را افزایش می‌دهند تا رایانش سریع ارائه دهند.

موارد استفاده از HPC

از HPC برای دستیابی به اهداف متنوعی در صنایع مختلف استفاده می‌شود. مثال‌هایی از کاربرد آن در زیر ارائه شده است:

آزمایشگاه‌های تحقیقاتی. برای کمک به دانشمندان در یافتن منابع انرژی تجدیدپذیر، درک تکامل جهان، پیش‌بینی و ردیابی طوفان‌ها و ایجاد مواد جدید، HPC استفاده می‌شود.

رسانه و سرگرمی. برای ویرایش فیلم‌های سینمایی، ارائه جلوه‌های ویژه دلهره‌آور و پخش رویدادها و وقایع زنده در سراسر جهان از HPC استفاده می‌شود.

نفت و گاز. برای شناسایی دقیق محل حفاری چاه‌های جدید و کمک به تقویت چاه‌های موجود از HPC استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین. برای کشف تقلب در کارت‌های اعتباری، ارائه پشتیبانی فنی و  راهنمایی‌ها، آموزش وسایل نقلیه خودران و بهبود تکنیک‌های غربالگری سرطان از رایانش سریع استفاده می‌شود.

خدمات مالی. برای ردیابی روند سهام در زمان واقعی و تجارت خودکار HPC مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید. برای طراحی محصولات جدید، شبیه‌سازی سناریوهای آزمایش از HPC استفاده می‌شوند تا این اطمینان به دست آید که قطعات در انبار نگه داشته می‌شوند تا خطوط تولید متوقف نشوند.

پزشکی. برای کمک به پیشرفت درمان بیماری‌هایی مانند دیابت و سرطان و امکان تشخیص سریع‌تر و دقیق‌تر بیمار از HPC استفاده می‌شود.

رایانش ابری HPC را متحول خواهد کرد

نتیجه‌گیری

رایانش سریع به‌طور کلی به عمل تجمیع قدرت محاسباتی به روشی اشاره دارد که عملکردی بسیار بالاتر از آنچه که می‌توان از یک رایانه رومیزی انتظار داشت، ارائه می‌دهد تا بتواند مشکلات بزرگ علمی، مهندسی یا تجارت را حل کند.

علی‌رغم کاربردهایی که آن نوع محاسبات دارد، خرید تجهیزات مرتبط در بسیاری مواقع برای شرکت‌ها کاری راحت و مقرون به صرفه نیست. بنابراین خیلی از شرکت‌ها به جای خرید اقدام به کرایه این تجهیزات و امکانات می‌کنند. شرکت شبیه‌سازان امیرکبیر از شرکت‌های مطرح و مهمی است که شرایط اجاره این تجهیزات و رایانه‌ها را برای شما سازمان‌ها و کسب و کارهای مختلف فراهم می‌کند.

سوالات متداول

در این قسمت به برخی از سوالات پرتکرار شما عزیزان پاسخ داده می‌شود:

رایانش سریع در کجا استفاده می شود؟

در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، رسانه و سرگرمی، نفت و گاز، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، صنایع تولیدی و پزشکی کاربردهای فراوانی دارد.

برنامه‌های HPC چیست؟

برنامه‌های HPC از نظر الگوریتمی برای بهره‌گیری از ماهیت موازی سیستم‌های محاسباتی سریع طراحی شده‌اند. این برنامه‌ها می‌توانند فقط با شخصی‌سازی جزئی روی خوشه محاسباتی اجرا شوند.

آیا رایانش ابری نوعی  HPC است؟

برای مقادیر زیادی از پردازش اطلاعات، HPC همیشه از رایانش ابری پیشی می‌گیرد. به ‌طور کلی می‌توان آن‌ها را به‌عنوان سیستم‌های مشابه طبقه‌بندی کرد، اما اتصال بین هر «گره» از یک سیستم رایانش ابری در مقایسه با سرعت HPC به ‌اندازه‌ای کند است که توان رقابت با آن را ندارد.

چه شرکت‌هایی از ابر رایانه استفاده می‌کنند؟

مایکروسافت و IBM به‌عنوان بزرگترین شرکت‌های فناوری اطلاعات، امروزه به مشتریان سازمانی خود امکان دسترسی به ابررایانه‌ها را می‌دهند. این بدان معنی است که ابررایانه برای هر کسب و کاری کاربردی است.

با توجه ‌به تمامی مزایایی که استفاده از ابر رایانه‌ها برای شما ایجاد می‌کند، باید بدانید که تهیه یک ابر رایانه برای شرکت یا سازمان خودتان، امری ساده نیست. خرید یک ابر رایانه مانند خرید یک رایانه معمولی نبوده و هزینه‌ها و سختی‌های خاص خودش را دارد. از سوی دیگر نگهداری و تعمیر ابر رایانه‌ها نیازمند دانش تخصصی و پرداخت هزینه‌های سنگینی است. مشکلاتی که باعث می‌شود بسیاری از افراد از خیر استفاده از ابر رایانه‌ها بگذرند.

اما صبر کنید، همیشه راهی هست! در این میان شرکت‌های زیادی هستند که برای پیشبرد اهداف سایر سازمان‌ها، دست به کرایه ابر رایانه می‌زنند. بدین صورت شما به‌جای اینکه برای انجام پژوهش‌ها و پردازش اطلاعات خودتان بخواهید یک ابر رایانه بخرید، می‌توانید با هزینه‌های بسیار کمتری دست به اجاره ابر رایانه بزنید. شرکت شبیه‌سازان امیرکبیر یکی از بهترین شرکت‌هایی است که به کمک آن می‌توانید یک ابر رایانه کرایه کنید!

شبیه‌سازان امیرکبیر یکی از پیشروترین شرکت‌های خدمات شبیه‌سازی بوده که ابر رایانه‌های خود را با قیمت‌های بسیار کمتری نسبت به سایر رقبا در اختیار سازمان‌ها، افراد و نهادهای مختلف قرار می‌دهد. برای کرایه یک ابر رایانه کافی است تا با مشاورین شبیه‌سازان امیرکبیر تماس بگیرید تا به‌صورت کامل شما را در این امر راهنمایی کنند.( gpu جی پی یو)

جدول زمانی ابررایانه‌ها ساخته شده در جهان

این‌جا جدولی از سریع‌ترین ابررایانه‌های رکورددار همه منظورهٔ موجود در دنیا با سال کسب رکوردشان را می‌بینید. منبع عناوینی که سال ثبتشان قبل از سال ۱۹۹۳ است مختلف است اما برای عناوین بعد از سال ۱۹۹۳ از فهرست پانصد کامپیوتر برتر دنیا استفاده کرده‌ایم.

YearSupercomputerPeak speedLocation
۱۹۴۲Atanasoff–Berry Computer (ABC)۳۰ OPSدانشگاه ایالتی آیووا، Ames, Iowa، USA
TRE Heath Robinson۲۰۰ OPSBletchley Park
۱۹۴۴Flowers Colossus۵ kOPSPost Office Research StationDollis HillUK
۱۹۴۶UPenn انیاک
(before 1948+ modifications)
۱۰۰ kOPSآبردین پروو گراوند، مریلند، مریلند، USA
۱۹۵۴IBM NORC۶۷ kOPSU.S. Naval Proving GroundDahlgren، ویرجینیا، USA
۱۹۵۶MIT TX-۰۸۳ kOPSMassachusetts Inst. of TechnologyLexington، ماساچوست، USA
۱۹۵۸IBM AN/FSQ-۷۴۰۰ kOPS۲۵ U.S. Air Force sites across the continental USA and 1 site in کانادا (۵۲ computers)
۱۹۶۰UNIVAC LARC۲۵۰ kFLOPSآزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۱۹۶۱IBM 7030 “Stretch”۱٫۲ MFLOPSآزمایشگاه ملی لاس آلاموس، نیومکزیکو، USA
۱۹۶۴CDC ۶۶۰۰۳ MFLOPSآزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۱۹۶۹CDC ۷۶۰۰۳۶ MFLOPS
۱۹۷۴CDC STAR-۱۰۰۱۰۰ MFLOPS
۱۹۷۵Burroughs ILLIAC IV۱۵۰ MFLOPSمرکز پژوهشی ایمز ناسا، کالیفرنیا، USA
۱۹۷۶Cray-۱۲۵۰ MFLOPSآزمایشگاه ملی لاس آلاموس، نیومکزیکو، USA (80+ sold worldwide)
۱۹۸۱CDC Cyber ۲۰۵۴۰۰ MFLOPS(numerous sites worldwide)
۱۹۸۳Cray X-MP۹۴۱ MFLOPSآزمایشگاه ملی لاس آلاموسآزمایشگاه ملی لارنس لیورمورBattelleبوئینگ
۱۹۸۴M-۱۳۲٫۴ GFLOPSScientific Research Institute of Computer Complexes، مسکو، USSR
۱۹۸۵Cray-۲۳٫۹ GFLOPSآزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۱۹۸۹ETA۱۰-G/۸۱۰٫۳ GFLOPSدانشگاه ایالتی فلوریدا، فلوریدا، USA
۱۹۹۰NEC SX-۳/۴۴R۲۳٫۲ GFLOPSNEC Fuchu Plant, Fuchu، ژاپن
۱۹۹۳Thinking Machines CM-۵/۱۰۲۴۶۵٫۵ GFLOPSآزمایشگاه ملی لاس آلاموسآژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا
فوجیتسو Numerical Wind Tunnel۱۲۴٫۵۰ GFLOPSNational Aerospace Laboratory، توکیو، ژاپن
اینتل Paragon XP/S ۱۴۰۱۴۳٫۴۰ GFLOPSآزمایشگاه ملی سندیا، نیومکزیکو، USA
۱۹۹۴فوجیتسو Numerical Wind Tunnel۱۷۰٫۴۰ GFLOPSNational Aerospace Laboratory، توکیو، ژاپن
۱۹۹۶Hitachi SR۲۲۰۱/۱۰۲۴۲۲۰٫۴ GFLOPSدانشگاه توکیو، ژاپن
Hitachi/تسوکوبا، ایباراکی CP-PACS/۲۰۴۸۳۶۸٫۲ GFLOPSCenter for Computational Physics، دانشگاه تسوکوبا، تسوکوبا، ایباراکی، ژاپن
۱۹۹۷اینتل ASCI Red/۹۱۵۲۱٫۳۳۸ TFLOPSآزمایشگاه ملی سندیا، نیومکزیکو، USA
۱۹۹۹اینتل ASCI Red/۹۶۳۲۲٫۳۷۹۶ TFLOPS
۲۰۰۰IBM ASCI White۷٫۲۲۶ TFLOPSآزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۲۰۰۲NEC Earth Simulator۳۵٫۸۶ TFLOPSEarth Simulator Center، یوکوهاما-shi، ژاپن
۲۰۰۴IBM Blue Gene/L۷۰٫۷۲ TFLOPSU.S. Department of Energy/IBM، USA
۲۰۰۵۱۳۶٫۸ TFLOPSU.S. Department of Energy/U.S. National Nuclear Security Administration،
آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۲۸۰٫۶ TFLOPS
۲۰۰۷

شبیه‌سازان امیرکبیر مفتخر است که با نازل‌ترین قیمت‌ها، انواع خدمات تخصصی شبیه‌سازی و پردازشی را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. از سوی دیگر سرعت بسیار بالای سیستم‌های این شرکت، اجاره انواع مختلف سیستم‌های رایانه‌ای و ابر رایانه‌ای، سیستم‌های رایانش ابری، سرورهای محاسباتی و پردازش مجازی و… تنها بخشی از خدمات این شرکت است.

همچنین شما می‌توانید از خدمات پس از فروش شبیه‌سازان امیرکبیر استفاده کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل و یا ایجاد هر نمونه سوالی، می‌توانید با پشتیبانی این شرکت در ارتباط باشید.

نتیجه‌گیری

قدرت و سرعت ابر رایانه‌های به ‌قدری بالا بوده که انجام محاسبات و پردازش اطلاعاتی که امکان انجام آن با سیستم‌های معمولی وجود ندارد را در کسری از ثانیه انجام خواهد داد. از این‌رو شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار زیادی که نیازمند انجام چنین پردازش‌هایی هستند، به استفاده و اجاره ابر رایانه روی می‌آورند. شرکت شبیه‌سازان امیرکبیر یکی از بهترین شرکت‌ها در زمینه کرایه انواع ابر رایانه‌ها بوده که آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.

 

لیست ابر رایانه ها جهان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه فردوسی مشهد 

مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی 

مرکز ابر رایانه دانشگاه شریف 

مرکز ابر رایانه دانشگاه حکیم سبزواری 

مرکز ابر رایانه دانشگاه اراک 

مرکز ابررایانه دانشگاه کردستان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه کاشان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه قم 

مرکز ابر رایانه دانشگاه صنعتی شاهرود 

مرکز ابررایانه دانشگاه صنعتی اصفهان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه شیراز 

مرکز ابر رایانه دانشگاه شهید چمران اهواز 

مرکز ابررایانه دانشگاه سمنان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه بین المللی امام خمینی 

مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه 

مرکز ابر رایانه دانشگاه علم و صنعت 

مرکز ابر رایانه دانشگاه تهران 

درباره مرکز داده چه می‌دانید 

کامپیوتر مجازی چیست

hpc چیست 

پردازش ابری 

رایانش ابری 

مزایا و معایب پردازش موازی 

سرور محاسباتی چیست 

سیستم های موازی – هوش شبیه سازی 

پردازش موازی

مزایای برتر رایانش ابری 

قدرتمندترین ابر رایانه های جهان 

پردازش موازی 

محاسبات موازی 

سرور محاسباتی چیست

لیست ابر رایانه های ایران

فناوری ابر رایانه چیست 

سرعت پردازنده چگونه محاسبه می شود 

سرعت پردازنده چیست و چرا اهمیت دارد 

سیستم موازی چیست 

hpc چیست 

انواع ابر کامپیوترها 

نکاتی برای خرید سرور محاسباتی

قیمت خرید ابر کامپیوتر 

ابر رایانه چیست

اجاره سوپر کامپیوتر 

اجاره کامپیوتر قوی 

اجاره سیستم پردازش موازی 

اجاره یک ابر کامپیوتر

رایانش سریع چیست؟

چه-کامپیوتری برای پایتون مناسب است

پردازش موازی در پایتون python 

مزایا و معایب پردازش موازی

پردازش سریع

انواع ابر رایانه ها

کاربرد پردازش موازی 

خرید ابر رایانه

قیمت یک ابر رایانه

اجاره سرور HPC 

پردازش سریع 

کلاستر 

سوپرکامپیوتر

پردازش فوق سریع 

سرور پردازش موازی چیست 

آزمایشگاه پردازش موازی

اجاره کامپیوتر- ارزان 

رایانش ابری

پردازش فوق سریع 

ابر رایانه 

درباره اجاره سرور محسباتی چه باید بدانیم؟

تعرفه رایانش ابری

آزمایشگاه محاسباتی

سیستم مورد نیاز شبیه سازی

پردازش موازی ارزان

حداقل سیستم مورد نیاز برای گوسین 

سیستم مورد نیاز برای لمپس lamps 

پردازش موازی در متلب 

حداقل سیستم مورد نیاز برای شبیه سازی FEM 

حداقل سیستم مورد نیاز برای comsol کامسول

سیستم مورد نیاز برای انسیس ansys

پردازش موازی در متلب 

کامپیوتر قوی برای نرم افزار اباکوس abaqus ✔️

پردازش موازی و پایگاه های داده موازی 

خرید کامپیوتر قوی 

محاسبات موازی 

سیستم پردازش سنگین و تأخیر کم در شبکه‌های حسگر بی‌سیم 

اجاره سرور محاسباتی 

اجاره سیستم کامپیوتری 

اجاره کامپیوترهای قدرتمند محاسباتی

اجاره کامپیوتر در تهران 

کلاستر کامپیوتری 

آشنایی با کامپیوتر محاسباتی قوی 

کامپیوتر محاسباتی قدرتمند 

روش آسان‌سازی پردازش داده با استفاده از عملیات محاسبات سنگین 

تدوینی به‌صرفه‌تر با اجاره کامپیوتر تدوین 

بررسی تأثیر رم در سرعت رندر 

 معرفی 6 کارت گرافیک برتر برای رندر 

تعرفه اجاره سیستم‌های تخصصی مهندسی و پردازش سریع GPU 

همه چیز در مورد سیستم ‌های پردازش گرافیکی و اجاره آنها 

مر کز محاسبات شبیه سازان امیرکبیر

نحوه درخواست اجاره کامپیوتر محاسباتی

شماره تماس:✔️ 09021145350  ✔️ 02188769296

آدرس: تهران خیابان ولیعصر(ع)،دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشکده مهندسی مکانیک، طبقه منفی یک،  مرکز نوآوری، گروه شبیه‌سازان امیرکبیر

لیست اجاره کامپیوترهای قدرتمند محاسباتی