5/5 - (3 امتیاز)

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری به معنای انتقال سورس یک نرم افزار به همراه داده‌های موجود در آن و پردازش‌های مربوط به آن به یک فضای بیرونی است. همین‌طور یک تکنولوژی مبتنی بر اینترنت است که به کاربر اجازه می‌دهد تا به داده‌هایی که ذخیره کرده‌اند به راحتی دسترسی پیدا کنند. cloud computing یا فضای ابری را می‌توان به عنوان منابع فناوری اطلاعات به حساب آورد. این فناوری به صورت مجموعه ای از منابع سخت افزاری یا نرم افزاری است که تحت شبکه کار می‌کند.

فضای ابری به سه دسته تقسیم می‌شود. که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

سرورهای مبتنی بر ویرایش

(Software as a Service (Saas

(Infrastructure as a Service (IaaS

(Platform as a Service (PaaS

فضای ابری به کاربر اجازه می‌دهد تا به داده‌هایی که ذخیره کرده‌ است به راحتی دسترسی پیدا کند.

پردازش فوق سریع –شبیه سازی– پردازش محاسبات سریع – gpu جی پی یو – سوپر کامپیوتر – کامپیوتر قوی – اجاره کارت گرافیک – پردازش موازی – جهت انجام پروژه نرم افزارهای شبیه سازی – شبیه سازی – مرکز محاسبات رایانش ابری امیرکبیر – انواع پردازش مجازی – سامانه پردازش سریع – سوپر کامپیوتر برای شبیه سازی در نرم افزار اباکوس – کامپیوتر محاسباتی قوی – hpc محاسبات سنگین – سیستم‌های تخصصی مهندسی و پردازش سریع GPU – اجاره کامپیوتر – سرور محاسباتی – پردازش فوق سریع – کلاستر – پردازش موازی در شبیه سازی متلب matlab اباکوس abaqus انسیس فلوئنت ansys fluent متریال استادیو material studio سی اس تی cst-ارائه دهنده ارزانترین خدمات مرکز پردازش موازی – ابر رایانه – سرور محاسباتی – رایانش ابری – اجاره کامپیوتر – پردازش فوق سریع – اجاره ابر رایانه – اجاره ابر کامپیوتر – اجاره سیستم کامپیوتر – سیستم رندر – سیستم تدوین- کارت گرافیک رندرینگ gpu – سرور رندر- اجاره کلاستر– اجاره سرور محاسباتی – سرور پردازش موازی – اجاره کامپیوتر سرور- پردازش سریع – اجاره کامپیوتر قوی – کرایه کامپیوتر سرور – پردازش موازی

اساس کار رایانش ابری به چه صورت است؟

این فناوری در واقع فضایی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که مخصوص شخص است. به طور مثال برای ذخیره فایل‌ها و اسناد دیگر لازم نیست تا کارت حافظه تهیه کنید. بلکه می‌توانید از این فضای ابری به عنوان منبع ذخیره اطلاعات و فایل‌های خود استفاده کنید.

اگر صاحب شرکت و یا سازمان هستید و قصد استفاده از فضای ابری را دارید می‌توانید سرورهای مخصوص را از خدمات دهندگان اجاره رایانش ابری تهیه نمایید. کرایه سیستم‌ ابری می‌تواند به‌صرفه‌تر از خرید سیستم باشد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نرخ کرایه سیستم می‌توانید جدول تعرفه‌ها را دنبال کنید.

نحوه کار ‌کردن فضای ابری به چه صورت است؟

به جای آن که یک شرکت بخواهد برای ذخیره داده‌های خود سیستم‌هایی با هزینه بالا خریداری کند، می‌تواند به شرکت‌هایی مراجعه کنند که فضای ابری در اختیار کاربر قرار می‌دهند و سرورها و ابررایانه‌هایی را جهت دسترسی به فضای ابری اجاره کنند. درواقع این شرکت‌ها با دارا بودن سیستم‌های بسیار بزرگتر این فضا را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند‌. اجاره سرور رایانش ابری می‌تواند نیاز این شرکت‌ها را برای پردازش و ذخیره داده‌ها تامین کند.

فضای ابری مورد نیاز شرکت‌ها و کاربران، به سخت‌افزارهای بزرگ و سنگین نیاز دارد. از طرفی کاربر برای ذخیره داده‌های خود لازم نیست سیستم‌های سنگین و گران تهیه نماید بلکه می‌تواند از خدمات شرکت‌های ارائه‌دهنده رایانش ابری استفاده کنند و هر زمانی که بخواهند به این داده‌ها دسترسی داشته باشند. شرکت‌های ارائه‌دهنده این فناوری نیز سود کلانی کسب خواهند کرد.

ابررایانه‌ها فضای ابری را تامین می‌کنند.

اجاره ابر رایانه   →

اینجا کلیک کنید

رایانش ابری چه خدماتی  را به کاربر ارائه می‌دهد؟

به طور کل هر سیستمی که بتواند درگیری شما با پردازش کامپیوتر را کاهش دهد، می‌توان آن را جزو فضای ابری به شمار آورد. از خدمات این فناوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ذخیره سازی داده‌ها
 • خدمات مربوط به شبکه و هوش مصنوعی
 • خدمات مربوط به اطلاعات بانکی
 • برنامه‌های شبکه اجتماعی
 • حساب‌های کاربری در وب سایت‌ها، دانشگاه و…

مزایای استفاده از فضای ابری

 • کاهش و صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به نگهداری، اجرا و پیاده‌سازی دیتا سنترها
 • افزایش سرعت بهره‌وری و تسهیل در دسترسی به داده‌ها
 • پرداخت هزینه متناسب با خدمات دیتاسنترها و سرورها و هزینه‌ها
 • کاهش نیاز به نیروی انسانی
 • به روزرسانی خودکار
 • امنیت بالا

امنیت فضای ابری به ندرت ممکن است مورد نفوذ بدافزار قرار بگیرد.

آیا رایانش ابری امنیت دارد؟

به طور حتم اگر بخواهید از این فناوری استفاده کنید ممکن است نگران امنیت داده‌هایتان باشید. اما جای نگرانی ندارد زیرا ایرادات امنیتی بسیار نادر خواهند بود. از سوی دیگر از آنجایی که سیستم‌های زیادی معمولا به ابر کامپیوترهای رایانش ابری وصل می‌شوند، ممکن است مورد حملات امنیتی قرار بگیرند. به طور کل امنیت ابر رایانه‌ها قابل مقایسه با کامپیوترهای شخصی نیست.

شرکت‌هایی که معمولا اطلاعاتشان بین سرویس‌های مختلف ابری در حال جابه‌جایی است ممکن است تحت حملات بدافزارها قرار بگیرند. اما جای نگرانی وجود ندارد زیرا ابزارهای امنیتی موجود به کمک پروتکل‌های امنیتی این حملات را دفن خواهند کرد.

انواع رایانش ابری بر اساس استفاده از آن

فضای ابری با توجه به نحوه استفاده از آن را می‌توان به سه صورت زیر دسته‌بندی کرد:

فضای ابری عمومی: در این فضا سرویس‌های ارائه‌دهنده فضای ابری اطلاعات را به شکل عمومی برای همه کاربران قرار می‌دهند. این سرویس‌ها در کنار آن‌که از سرعت و قدرت پردازش بالایی برخوردارند اما توصیه می‌شود برای سازمان‌ها و افرادی که نگران امنیت داده‌های خود هستند استفاده نشود.

فضای ابری خصوصی: ابر خصوصی فقط توسط یک شرکت اداره می شود که این مدیریت می‌تواند به صورت داخلی یا خارجی و یا توسط شخص ثالث مدیریت شود. ابرهای خصوصی می‌توانند از بهره‌وری بالای محاسبات ابری استفاده کاملی کنند، این نوع ابر منابع کنترل قوی‌تری را فراهم کرده و از اجاره چندگانه اجتناب می‌کنند.

فضای ابری ترکیبی: ابر ترکیبی از ابر خصوصی به عنوان پایه استفاده کرده و خدمات ابر عمومی را در سطح استراتژیک ادغام و استفاده می‌کند. واقعیت این است که ابر خصوصی را نمی‌توان از بقیه منابع فناوری اطلاعات شرکت و ابر عمومی جدا کرد. اکثر شرکت‌های دارای ابر خصوصی برای مدیریت داده‌ها در مراکز داده‌، ابرهای خصوصی و ابرهای عمومی را تکامل داده‌اند و بنابراین ابر ترکیبی تشکیل می‌دهند.

شرکت‌های بزرگ و سازمان‌ها با استفاده از فضای ابری می‌توانند خدمات بیشتری به کاربران ارائه دهند.

سخن آخر

برنامه‌ها با گذشت زمان به پشتیبانی از کاربران، قدرت محاسباتی قوی‌تر، ثبات و امنیت بیشتر، پهنای باند و نرم‌افزار (پایگاه داده ، میان افزار و غیره) بیشتر نیاز پیدا می‌کنند. علاوه بر این یک تیم عملیات و تعمیر و نگهداری کامل برای پشتیبانی از عملکرد طبیعی این تجهیزات یا نرم افزار مورد نیاز است. این وظایف تعمیر و نگهداری شامل نصب، پیکربندی و آزمایش می‌شود. خواهید دید که هزینه پشتیبانی از این برنامه‌ها بسیار زیاد شده است و با افزایش تعداد یا مقیاس برنامه‌ها‌، هزینه‌های آنها همچنان افزایش می‌یابد.

به همین دلیل است که حتی در شرکت‌های بزرگ با دپارتمان‌های عالی فناوری اطلاعات، این کاربران همچنان شکایت دارند که سیستم هایی که استفاده می‌کنند نمی‌توانند نیازهای آ‌‌ن‌ها را برآورده کنند. تمام این موارد باعث می‌شود تا به رایانش ابری نیاز پیدا کنیم.

سوالات متداول

در این بخش به بعضی از سوالات متداول شما در رابطه با رایانش ابری پاسخ خواهیم داد.

ارایه دهندگان سرویس‌های ابری ممکن است با چه چالش‌هایی مواجه شوند؟

دسترس پذیری، اعتماد به سرویس، بررسی میزان عملکرد و راندمان سرویس، تست ماشین‌های مجازی

در ارائه خدمات به صورت پردازش ابری از چه مدل‌هایی استفاده می‌شود؟

مدل زیرساخت به عنوان خدمت؛ Infrastructure as a service (Iaas)، مدل بستر به عنوان زیرساخت؛ Platform as a service (Paas)، مدل نرم‌افزار به عنوان خدمت؛ Software as a Service (Saas)

شرکت‌ها برای استفاده از خدمات ابری به چه پیش‌نیازهایی نیاز دارند؟

فرایندهای سازمانی بهبود یابند. به کمک مشاوران و متخصصان، شرکت‌ بتواند تغییرات در پردازش و بررسی داده‌ها را بپذیرد. کارکنان و مدیران باید با این تغییرات همراه شوند. سازمان‌ها و شرکت‌ها باید با توجه به مصرف خود فضا خریداری کنند.

مطالب مرتبط:

اجاره ابر رایانه   →

اینجا کلیک کنید

با توجه ‌به تمامی مزایایی که استفاده از ابر رایانه‌ها برای شما ایجاد می‌کند، باید بدانید که تهیه یک ابر رایانه برای شرکت یا سازمان خودتان، امری ساده نیست. خرید یک ابر رایانه مانند خرید یک رایانه معمولی نبوده و هزینه‌ها و سختی‌های خاص خودش را دارد. از سوی دیگر نگهداری و تعمیر ابر رایانه‌ها نیازمند دانش تخصصی و پرداخت هزینه‌های سنگینی است. مشکلاتی که باعث می‌شود بسیاری از افراد از خیر استفاده از ابر رایانه‌ها بگذرند.

اما صبر کنید، همیشه راهی هست! در این میان شرکت‌های زیادی هستند که برای پیشبرد اهداف سایر سازمان‌ها، دست به کرایه ابر رایانه می‌زنند. بدین صورت شما به‌جای اینکه برای انجام پژوهش‌ها و پردازش اطلاعات خودتان بخواهید یک ابر رایانه بخرید، می‌توانید با هزینه‌های بسیار کمتری دست به اجاره ابر رایانه بزنید. شرکت شبیه‌سازان امیرکبیر یکی از بهترین شرکت‌هایی است که به کمک آن می‌توانید یک ابر رایانه کرایه کنید!

شبیه‌سازان امیرکبیر یکی از پیشروترین شرکت‌های خدمات شبیه‌سازی بوده که ابر رایانه‌های خود را با قیمت‌های بسیار کمتری نسبت به سایر رقبا در اختیار سازمان‌ها، افراد و نهادهای مختلف قرار می‌دهد. برای کرایه یک ابر رایانه کافی است تا با مشاورین شبیه‌سازان امیرکبیر تماس بگیرید تا به‌صورت کامل شما را در این امر راهنمایی کنند.( gpu جی پی یو)

جدول زمانی ابررایانه‌ها ساخته شده در جهان

این‌جا جدولی از سریع‌ترین ابررایانه‌های رکورددار همه منظورهٔ موجود در دنیا با سال کسب رکوردشان را می‌بینید. منبع عناوینی که سال ثبتشان قبل از سال ۱۹۹۳ است مختلف است اما برای عناوین بعد از سال ۱۹۹۳ از فهرست پانصد کامپیوتر برتر دنیا استفاده کرده‌ایم.

YearSupercomputerPeak speedLocation
۱۹۴۲Atanasoff–Berry Computer (ABC)۳۰ OPSدانشگاه ایالتی آیووا، Ames, Iowa، USA
TRE Heath Robinson۲۰۰ OPSBletchley Park
۱۹۴۴Flowers Colossus۵ kOPSPost Office Research StationDollis HillUK
۱۹۴۶UPenn انیاک
(before 1948+ modifications)
۱۰۰ kOPSآبردین پروو گراوند، مریلند، مریلند، USA
۱۹۵۴IBM NORC۶۷ kOPSU.S. Naval Proving GroundDahlgren، ویرجینیا، USA
۱۹۵۶MIT TX-۰۸۳ kOPSMassachusetts Inst. of TechnologyLexington، ماساچوست، USA
۱۹۵۸IBM AN/FSQ-۷۴۰۰ kOPS۲۵ U.S. Air Force sites across the continental USA and 1 site in کانادا (۵۲ computers)
۱۹۶۰UNIVAC LARC۲۵۰ kFLOPSآزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۱۹۶۱IBM 7030 “Stretch”۱٫۲ MFLOPSآزمایشگاه ملی لاس آلاموس، نیومکزیکو، USA
۱۹۶۴CDC ۶۶۰۰۳ MFLOPSآزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۱۹۶۹CDC ۷۶۰۰۳۶ MFLOPS
۱۹۷۴CDC STAR-۱۰۰۱۰۰ MFLOPS
۱۹۷۵Burroughs ILLIAC IV۱۵۰ MFLOPSمرکز پژوهشی ایمز ناسا، کالیفرنیا، USA
۱۹۷۶Cray-۱۲۵۰ MFLOPSآزمایشگاه ملی لاس آلاموس، نیومکزیکو، USA (80+ sold worldwide)
۱۹۸۱CDC Cyber ۲۰۵۴۰۰ MFLOPS(numerous sites worldwide)
۱۹۸۳Cray X-MP۹۴۱ MFLOPSآزمایشگاه ملی لاس آلاموسآزمایشگاه ملی لارنس لیورمورBattelleبوئینگ
۱۹۸۴M-۱۳۲٫۴ GFLOPSScientific Research Institute of Computer Complexes، مسکو، USSR
۱۹۸۵Cray-۲۳٫۹ GFLOPSآزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۱۹۸۹ETA۱۰-G/۸۱۰٫۳ GFLOPSدانشگاه ایالتی فلوریدا، فلوریدا، USA
۱۹۹۰NEC SX-۳/۴۴R۲۳٫۲ GFLOPSNEC Fuchu Plant, Fuchu، ژاپن
۱۹۹۳Thinking Machines CM-۵/۱۰۲۴۶۵٫۵ GFLOPSآزمایشگاه ملی لاس آلاموسآژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا
فوجیتسو Numerical Wind Tunnel۱۲۴٫۵۰ GFLOPSNational Aerospace Laboratory، توکیو، ژاپن
اینتل Paragon XP/S ۱۴۰۱۴۳٫۴۰ GFLOPSآزمایشگاه ملی سندیا، نیومکزیکو، USA
۱۹۹۴فوجیتسو Numerical Wind Tunnel۱۷۰٫۴۰ GFLOPSNational Aerospace Laboratory، توکیو، ژاپن
۱۹۹۶Hitachi SR۲۲۰۱/۱۰۲۴۲۲۰٫۴ GFLOPSدانشگاه توکیو، ژاپن
Hitachi/تسوکوبا، ایباراکی CP-PACS/۲۰۴۸۳۶۸٫۲ GFLOPSCenter for Computational Physics، دانشگاه تسوکوبا، تسوکوبا، ایباراکی، ژاپن
۱۹۹۷اینتل ASCI Red/۹۱۵۲۱٫۳۳۸ TFLOPSآزمایشگاه ملی سندیا، نیومکزیکو، USA
۱۹۹۹اینتل ASCI Red/۹۶۳۲۲٫۳۷۹۶ TFLOPS
۲۰۰۰IBM ASCI White۷٫۲۲۶ TFLOPSآزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۲۰۰۲NEC Earth Simulator۳۵٫۸۶ TFLOPSEarth Simulator Center، یوکوهاما-shi، ژاپن
۲۰۰۴IBM Blue Gene/L۷۰٫۷۲ TFLOPSU.S. Department of Energy/IBM، USA
۲۰۰۵۱۳۶٫۸ TFLOPSU.S. Department of Energy/U.S. National Nuclear Security Administration،
آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۲۸۰٫۶ TFLOPS
۲۰۰۷

شبیه‌سازان امیرکبیر مفتخر است که با نازل‌ترین قیمت‌ها، انواع خدمات تخصصی شبیه‌سازی و پردازشی را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. از سوی دیگر سرعت بسیار بالای سیستم‌های این شرکت، اجاره انواع مختلف سیستم‌های رایانه‌ای و ابر رایانه‌ای، سیستم‌های رایانش ابری، سرورهای محاسباتی و پردازش مجازی و… تنها بخشی از خدمات این شرکت است.

همچنین شما می‌توانید از خدمات پس از فروش شبیه‌سازان امیرکبیر استفاده کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل و یا ایجاد هر نمونه سوالی، می‌توانید با پشتیبانی این شرکت در ارتباط باشید.

نتیجه‌گیری

قدرت و سرعت ابر رایانه‌های به ‌قدری بالا بوده که انجام محاسبات و پردازش اطلاعاتی که امکان انجام آن با سیستم‌های معمولی وجود ندارد را در کسری از ثانیه انجام خواهد داد. از این‌رو شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار زیادی که نیازمند انجام چنین پردازش‌هایی هستند، به استفاده و اجاره ابر رایانه روی می‌آورند. شرکت شبیه‌سازان امیرکبیر یکی از بهترین شرکت‌ها در زمینه کرایه انواع ابر رایانه‌ها بوده که آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.

 

لیست ابر رایانه ها جهان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه فردوسی مشهد 

مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی 

مرکز ابر رایانه دانشگاه شریف 

مرکز ابر رایانه دانشگاه حکیم سبزواری 

مرکز ابر رایانه دانشگاه اراک 

مرکز ابررایانه دانشگاه کردستان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه کاشان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه قم 

مرکز ابر رایانه دانشگاه صنعتی شاهرود 

مرکز ابررایانه دانشگاه صنعتی اصفهان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه شیراز 

مرکز ابر رایانه دانشگاه شهید چمران اهواز 

مرکز ابررایانه دانشگاه سمنان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه بین المللی امام خمینی 

مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه 

مرکز ابر رایانه دانشگاه علم و صنعت 

مرکز ابر رایانه دانشگاه تهران 

درباره مرکز داده چه می‌دانید 

کامپیوتر مجازی چیست

hpc چیست 

پردازش ابری 

رایانش ابری 

مزایا و معایب پردازش موازی 

سرور محاسباتی چیست 

سیستم های موازی – هوش شبیه سازی 

پردازش موازی

مزایای برتر رایانش ابری 

قدرتمندترین ابر رایانه های جهان 

پردازش موازی 

محاسبات موازی 

سرور محاسباتی چیست

لیست ابر رایانه های ایران

فناوری ابر رایانه چیست 

سرعت پردازنده چگونه محاسبه می شود 

سرعت پردازنده چیست و چرا اهمیت دارد 

سیستم موازی چیست 

hpc چیست 

انواع ابر کامپیوترها 

نکاتی برای خرید سرور محاسباتی

قیمت خرید ابر کامپیوتر 

ابر رایانه چیست

اجاره سوپر کامپیوتر 

اجاره کامپیوتر قوی 

اجاره سیستم پردازش موازی 

اجاره یک ابر کامپیوتر

رایانش سریع چیست؟

چه-کامپیوتری برای پایتون مناسب است

پردازش موازی در پایتون python 

مزایا و معایب پردازش موازی

پردازش سریع

انواع ابر رایانه ها

کاربرد پردازش موازی 

خرید ابر رایانه

قیمت یک ابر رایانه

اجاره سرور HPC 

پردازش سریع 

کلاستر 

سوپرکامپیوتر

پردازش فوق سریع 

سرور پردازش موازی چیست 

آزمایشگاه پردازش موازی

اجاره کامپیوتر- ارزان 

رایانش ابری

پردازش فوق سریع 

ابر رایانه 

درباره اجاره سرور محسباتی چه باید بدانیم؟

تعرفه رایانش ابری

آزمایشگاه محاسباتی

سیستم مورد نیاز شبیه سازی

پردازش موازی ارزان

حداقل سیستم مورد نیاز برای گوسین 

سیستم مورد نیاز برای لمپس lamps 

پردازش موازی در متلب 

حداقل سیستم مورد نیاز برای شبیه سازی FEM 

حداقل سیستم مورد نیاز برای comsol کامسول

سیستم مورد نیاز برای انسیس ansys

پردازش موازی در متلب 

کامپیوتر قوی برای نرم افزار اباکوس abaqus ✔️

پردازش موازی و پایگاه های داده موازی 

خرید کامپیوتر قوی 

محاسبات موازی 

سیستم پردازش سنگین و تأخیر کم در شبکه‌های حسگر بی‌سیم 

اجاره سرور محاسباتی 

اجاره سیستم کامپیوتری 

اجاره کامپیوترهای قدرتمند محاسباتی

اجاره کامپیوتر در تهران 

کلاستر کامپیوتری 

آشنایی با کامپیوتر محاسباتی قوی 

کامپیوتر محاسباتی قدرتمند 

روش آسان‌سازی پردازش داده با استفاده از عملیات محاسبات سنگین 

تدوینی به‌صرفه‌تر با اجاره کامپیوتر تدوین 

بررسی تأثیر رم در سرعت رندر 

 معرفی 6 کارت گرافیک برتر برای رندر 

تعرفه اجاره سیستم‌های تخصصی مهندسی و پردازش سریع GPU 

همه چیز در مورد سیستم ‌های پردازش گرافیکی و اجاره آنها 

مر کز محاسبات شبیه سازان امیرکبیر

نحوه درخواست اجاره کامپیوتر محاسباتی

شماره تماس:✔️ 09021145350  ✔️ 02188769296

آدرس: تهران خیابان ولیعصر(ع)،دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشکده مهندسی مکانیک، طبقه منفی یک،  مرکز نوآوری، گروه شبیه‌سازان امیرکبیر

لیست اجاره کامپیوترهای قدرتمند محاسباتی