5/5 - (2 امتیاز)

اجاره فضای سرور

 در محاسبات و به‌طورکلی صنعت کامپیوتر، سرور قطعه‌ای است که عملکردی را برای برنامه‌ها یا دستگاه‌های دیگر فراهم می‌کند. سرورها می‌توانند قابلیت‌های مختلفی را ارائه دهند که اغلب خدمات نامیده می‌شوند. در متن زیر سعی شده با معرفی سرور و کلیت اجاره فضای سرور شما را با این موضوع آشنا کنیم.

سرور چیست؟

سرور یک برنامه یا دستگاه رایانه‌ای است که خدماتی را به برنامه رایانه‌ای دیگر و کاربر آن ارائه می‌دهد، در یک مرکز داده، رایانه فیزیکی که برنامه سرور روی آن اجرا می‌شود نیز غالباً به‌عنوان سرور شناخته می‌شود. آن دستگاه ممکن است یک سرور اختصاصی باشد یا ممکن است برای اهداف دیگری مورداستفاده قرار گیرد.

سخت_افزارها قدرتمند میزبان سرور

سخت‌افزارها قدرتمند میزبان سرور

سرورهای فیزیکی و مجازی

سرور فیزیکی رایانه‌ای است که به منظور اجرای نرم‌افزار سرور مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرور مجازی در واقع نمایش مجازی یک سرور فیزیکی است. یک سرور مجازی شامل سیستم‌عامل و برنامه‌های خاص خود است. تمامی این‌ها جدا از هر سرور مجازی دیگری که ممکن است در سرور فیزیکی در حال اجرا باشد، نگهداری می‌شوند.

روند ایجاد سرورهای مجازی شامل نصب یک مؤلفه نرم‌افزاری سبک به نام Hypervisor بر روی سرور فیزیکی است. وظیفه هایپروایزر این است که سرور فیزیکی را بتواند به‌گونه‌ای آماده کند تا به‌عنوان میزبان مجازی‌سازی عمل کند.

یک کنسول اداری به مدیران امکان می‌دهد منابع سخت‌افزاری خاصی را به هر سرور مجازی اختصاص دهند. این امر به کاهش چشمگیر هزینه‌های سخت‌افزار کمک می‌کند؛ زیرا یک سرور فیزیکی می‌تواند چندین سرور مجازی را نیز اجرا کند.

چرا باید یک سرور اجاره کنیم؟

دلایل اصلی اجاره فضای سرور عبارت‌اند از:

  • هزینه‌های سخت‌افزاری پیش رو حذف می‌شوند.
  • می‌توان دسترسی به سخت‌افزارهای سطح بالاتر را دریافت کرد.
  • بدون متحمل شدن هیچ‌گونه هزینه سخت‌افزاری به یک سرور جدید مهاجرت کرد.
  • می‌توان یک سرور در یک مرکز داده امن با امنیت و نظارت تمام‌وقت ذخیره کرد.
  • سرورها به برق اضافی، شبکه و خنک‌کننده متصل می‌شوند.
  • کمک پشتیبانی تمام‌وقت دریافت خواهید کردید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید اجاره فضای سرور مزایای زیادی نسبت به خریداری یک سرور و نگهداری آن در محل کار یا خانه، دارد.

پردازش فوق سریع –شبیه سازی– پردازش محاسبات سریع – gpu جی پی یو – سوپر کامپیوتر – کامپیوتر قوی – اجاره کارت گرافیک – پردازش موازی – جهت انجام پروژه نرم افزارهای شبیه سازی – شبیه سازی – مرکز محاسبات رایانش ابری امیرکبیر – انواع پردازش مجازی – سامانه پردازش سریع – سوپر کامپیوتر برای شبیه سازی در نرم افزار اباکوس – کامپیوتر محاسباتی قوی – hpc محاسبات سنگین – سیستم‌های تخصصی مهندسی و پردازش سریع GPU – اجاره کامپیوتر – سرور محاسباتی – پردازش فوق سریع – کلاستر – پردازش موازی در شبیه سازی متلب matlab اباکوس abaqus انسیس فلوئنت ansys fluent متریال استادیو material studio سی اس تی cst-ارائه دهنده ارزانترین خدمات مرکز پردازش موازی – ابر رایانه – سرور محاسباتی – رایانش ابری – اجاره کامپیوتر – پردازش فوق سریع – اجاره ابر رایانه – اجاره ابر کامپیوتر – اجاره سیستم کامپیوتر – سیستم رندر – سیستم تدوین- کارت گرافیک رندرینگ gpu – سرور رندر- اجاره کلاستر– اجاره سرور محاسباتی – سرور پردازش موازی – اجاره کامپیوتر سرور- پردازش سریع – اجاره کامپیوتر قوی – کرایه کامپیوتر سرور – پردازش موازی

سرور اجاره کردن، خوب یا بد؟

← مرکز محاسبات سریع →

اینجا کلیک کنید!

اجاره فضای سرور به چه صورت است؟

اجاره فضای سرور به این صورت است که هنگامی که سرور خود را اجاره می‌کنید، ماهیانه هزینه‌ای به یک شرکت پرداخت می‌کنید. آن شرکت مسئول تنظیم و نگهداری سخت‌افزار برای سرور شما است و به‌صورت تمام‌وقت در دسترس هستند تا در صورت نیاز به شما کمک کنند. سرور با نظارت و امنیت شبانه‌روزی در مراکز داده ذخیره می‌شود. همچنین به شبکه‌های سطح بالایی متصل است تا بتوانید در بهترین شبکه‌ها به سرور در سراسر جهان دسترسی پیدا کنید.

انتخاب نوع سرور

دو نوع اجاره فضای سرور وجود دارند: سرورهای ابری و سرورهای اختصاصی.

سرورهای اختصاصی

سرورهای اختصاصی برای برنامه‌های پایدار که به مقدار قابل‌توجهی CPU، حافظه و منابع دیسک نیاز دارند، مناسب هستند. میزبانی سرور اختصاصی به‌صورت ماهانه انجام می‌شود.

سرورهای ابری

سرورهای ابری برای برنامه‌های کوچک‌تر که می‌توانند بین چندین سرور توزیع شوند یا هر برنامه‌ای که از کوچک شروع می‌شود اما ممکن است به مرورگر نیاز داشته باشد تا به‌مرورزمان مقیاس‌بندی و بزرگ شود، مناسب‌ترین است.

سرورهای Cloud از قابلیت دسترسی بالایی برخوردارند و برای حداکثر زمانی که یک فرد به دنبال استفاده به‌روز باشد، ساخته شده‌اند؛ زیرا با افزونه در تمام پردازنده، حافظه و فضای ذخیره‌سازی طراحی شده‌اند. به‌عنوان یک سرور مجازی، سرورهای ابری می‌توانند بلافاصله مستقر و قابل‌استفاده شوند.

سرورهای ابری برای برنامه‌هایی مانند سرور وب، سرور ایمیل یا هر میزبان برنامه دیگری عالی هستند. میزبانی اختصاصی گزینه خوبی برای پروژه‌های پرمصرف است که نیازی به دسترسی بالا مانند یادگیری ماشین، پایگاه‌داده یا وب سرور بزرگ ندارند.

هر دو نوع سرور دسترسی ریشه‌ای و انتخاب سیستم‌عامل را برای شما فراهم می‌کنند. این سرورها هر کدام آدرس IP اختصاصی خود را دارند و برای مدیریت تمام جنبه‌ها، تجربه میزبانی سرورهای کنترل پنل جامع و قابل‌دسترسی را دارند.

سرور های مبتنی بر فضای ابری

انتخاب سرور مناسب

در میان انتخاب سرور فاکتورهای زیادی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند، از جمله ترکیب ماشین مجازی و کانتینر. هنگام انتخاب سرور، اهمیت موارد خاص را بر اساس موارد استفاده ارزیابی می‌کنند. قابلیت‌های امنیتی نیز مهم هستند و احتمالاً تعدادی از ویژگی‌های حفاظتی، شناسایی و بازیابی نیز باید در نظر گرفته شوند، از جمله رمزگذاری داده‌های بومی برای محافظت از داده‌های در پرواز و داده‌های در حالت استراحت و همچنین ثبت وقایع مداوم به‌منظور ثبت سابقه‌ای پاک نشدنی از کل فعالیت‌ها.

اگر سرور به حافظه داخلی اعتماد کند، انتخاب نوع دیسک و ظرفیت نیز مهم است؛ زیرا می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر (ورودی و خروجی) و انعطاف‌پذیری سرور داشته باشد. بسیاری از سازمان‌ها در حال کاهش تعداد سرورهای فیزیکی در مراکز داده خود هستند؛ زیرا مجازی‌سازی تعداد کمتری از سرورها را برای میزبانی بارهای بیشتر امکان‌پذیر می‌کند.

 ظهور رایانش ابری تعداد سرورهایی را که سازمان برای میزبانی در محل نیاز دارد را نیز تغییر داده است. بسته‌بندی بیشتر در جعبه‌های کمتر می‌تواند هزینه‌های کل سرمایه، فضای کف مرکز داده و نیازهای خنک‌کننده و برق را کاهش دهد.

میزبانی بارهای بیشتر در جعبه‌های کمتر، همچنین می‌تواند خطر بیشتری برای تجارت ایجاد کند، زیرا در صورت خرابی سرور یا نیاز به آفلاین بودن برای نگهداری معمول، بارهای بیشتری تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

سرور مناسب مساوی با بازده مناسب

سخن پایانی

اجاره فضای سرور یکی از منطقی‌ترین و معقولانه‌ترین راه‌ها برای دسترسی به فضای سرور است، به‌خصوص اگر به دنبال کم کردن هزینه‌ها باشید و یا با کمبود جا دست‌وپنجه نرم می‌کنید. شما می‌توانید با اجاره یک سرور باتوجه‌به نیاز خود بسته به ابری یا اختصاصی نیازتان در فضای کاری‌تان را برطرف کنید.

سؤالات متداول

در انتها به چند سوال متداول که ممکن است برایتان به وجود بیایند، پاسخ می‌دهیم.

  1. سرور چیست؟

سرور یک رایانه یا سیستم است که منابع، داده‌ها، خدمات یا برنامه‌ها را از طریق شبکه به رایانه‌های دیگر، معروف به کلاینت، ارائه می‌دهد. یک سیستم فردی می‌تواند منابع را فراهم کند و هم‌زمان از یک سیستم دیگر استفاده کند.

  1. اجاره سرور به چه معناست؟

اجاره اختصاصی سرور زمانی است که یک شرکت میزبان کل واحد سرور را به مشتری اجاره می‌دهد. به زبان ساده: فقط داده‌های شما در سرور ذخیره می‌شوند. اجاره سرور اختصاصی در مقابل یک سرور مشترک قرار دارد این کار تقریباً به همان روش کار می‌کند.

  1. آیا شرکت ها سرور اجاره می کنند؟

بسیاری از شرکت‌ها یک سرور اختصاصی را با نرخ ماهانه اجاره می‌کنند. سپس آن سرور برای نیازهای مشتری کنار گذاشته می‌شود یا اختصاص می‌یابد.

با توجه ‌به تمامی مزایایی که استفاده از ابر رایانه‌ها برای شما ایجاد می‌کند، باید بدانید که تهیه یک ابر رایانه برای شرکت یا سازمان خودتان، امری ساده نیست. خرید یک ابر رایانه مانند خرید یک رایانه معمولی نبوده و هزینه‌ها و سختی‌های خاص خودش را دارد. از سوی دیگر نگهداری و تعمیر ابر رایانه‌ها نیازمند دانش تخصصی و پرداخت هزینه‌های سنگینی است. مشکلاتی که باعث می‌شود بسیاری از افراد از خیر استفاده از ابر رایانه‌ها بگذرند.

اما صبر کنید، همیشه راهی هست! در این میان شرکت‌های زیادی هستند که برای پیشبرد اهداف سایر سازمان‌ها، دست به کرایه ابر رایانه می‌زنند. بدین صورت شما به‌جای اینکه برای انجام پژوهش‌ها و پردازش اطلاعات خودتان بخواهید یک ابر رایانه بخرید، می‌توانید با هزینه‌های بسیار کمتری دست به اجاره ابر رایانه بزنید. شرکت شبیه‌سازان امیرکبیر یکی از بهترین شرکت‌هایی است که به کمک آن می‌توانید یک ابر رایانه کرایه کنید!

شبیه‌سازان امیرکبیر یکی از پیشروترین شرکت‌های خدمات شبیه‌سازی بوده که ابر رایانه‌های خود را با قیمت‌های بسیار کمتری نسبت به سایر رقبا در اختیار سازمان‌ها، افراد و نهادهای مختلف قرار می‌دهد. برای کرایه یک ابر رایانه کافی است تا با مشاورین شبیه‌سازان امیرکبیر تماس بگیرید تا به‌صورت کامل شما را در این امر راهنمایی کنند.( gpu جی پی یو)

جدول زمانی ابررایانه‌ها ساخته شده در جهان

این‌جا جدولی از سریع‌ترین ابررایانه‌های رکورددار همه منظورهٔ موجود در دنیا با سال کسب رکوردشان را می‌بینید. منبع عناوینی که سال ثبتشان قبل از سال ۱۹۹۳ است مختلف است اما برای عناوین بعد از سال ۱۹۹۳ از فهرست پانصد کامپیوتر برتر دنیا استفاده کرده‌ایم.

Year Supercomputer Peak speed Location
۱۹۴۲ Atanasoff–Berry Computer (ABC) ۳۰ OPS دانشگاه ایالتی آیووا، Ames, Iowa، USA
TRE Heath Robinson ۲۰۰ OPS Bletchley Park
۱۹۴۴ Flowers Colossus ۵ kOPS Post Office Research StationDollis HillUK
۱۹۴۶ UPenn انیاک
(before 1948+ modifications)
۱۰۰ kOPS آبردین پروو گراوند، مریلند، مریلند، USA
۱۹۵۴ IBM NORC ۶۷ kOPS U.S. Naval Proving GroundDahlgren، ویرجینیا، USA
۱۹۵۶ MIT TX-۰ ۸۳ kOPS Massachusetts Inst. of TechnologyLexington، ماساچوست، USA
۱۹۵۸ IBM AN/FSQ-۷ ۴۰۰ kOPS ۲۵ U.S. Air Force sites across the continental USA and 1 site in کانادا (۵۲ computers)
۱۹۶۰ UNIVAC LARC ۲۵۰ kFLOPS آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۱۹۶۱ IBM 7030 “Stretch” ۱٫۲ MFLOPS آزمایشگاه ملی لاس آلاموس، نیومکزیکو، USA
۱۹۶۴ CDC ۶۶۰۰ ۳ MFLOPS آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۱۹۶۹ CDC ۷۶۰۰ ۳۶ MFLOPS
۱۹۷۴ CDC STAR-۱۰۰ ۱۰۰ MFLOPS
۱۹۷۵ Burroughs ILLIAC IV ۱۵۰ MFLOPS مرکز پژوهشی ایمز ناسا، کالیفرنیا، USA
۱۹۷۶ Cray-۱ ۲۵۰ MFLOPS آزمایشگاه ملی لاس آلاموس، نیومکزیکو، USA (80+ sold worldwide)
۱۹۸۱ CDC Cyber ۲۰۵ ۴۰۰ MFLOPS (numerous sites worldwide)
۱۹۸۳ Cray X-MP ۹۴۱ MFLOPS آزمایشگاه ملی لاس آلاموسآزمایشگاه ملی لارنس لیورمورBattelleبوئینگ
۱۹۸۴ M-۱۳ ۲٫۴ GFLOPS Scientific Research Institute of Computer Complexes، مسکو، USSR
۱۹۸۵ Cray-۲ ۳٫۹ GFLOPS آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۱۹۸۹ ETA۱۰-G/۸ ۱۰٫۳ GFLOPS دانشگاه ایالتی فلوریدا، فلوریدا، USA
۱۹۹۰ NEC SX-۳/۴۴R ۲۳٫۲ GFLOPS NEC Fuchu Plant, Fuchu، ژاپن
۱۹۹۳ Thinking Machines CM-۵/۱۰۲۴ ۶۵٫۵ GFLOPS آزمایشگاه ملی لاس آلاموسآژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا
فوجیتسو Numerical Wind Tunnel ۱۲۴٫۵۰ GFLOPS National Aerospace Laboratory، توکیو، ژاپن
اینتل Paragon XP/S ۱۴۰ ۱۴۳٫۴۰ GFLOPS آزمایشگاه ملی سندیا، نیومکزیکو، USA
۱۹۹۴ فوجیتسو Numerical Wind Tunnel ۱۷۰٫۴۰ GFLOPS National Aerospace Laboratory، توکیو، ژاپن
۱۹۹۶ Hitachi SR۲۲۰۱/۱۰۲۴ ۲۲۰٫۴ GFLOPS دانشگاه توکیو، ژاپن
Hitachi/تسوکوبا، ایباراکی CP-PACS/۲۰۴۸ ۳۶۸٫۲ GFLOPS Center for Computational Physics، دانشگاه تسوکوبا، تسوکوبا، ایباراکی، ژاپن
۱۹۹۷ اینتل ASCI Red/۹۱۵۲ ۱٫۳۳۸ TFLOPS آزمایشگاه ملی سندیا، نیومکزیکو، USA
۱۹۹۹ اینتل ASCI Red/۹۶۳۲ ۲٫۳۷۹۶ TFLOPS
۲۰۰۰ IBM ASCI White ۷٫۲۲۶ TFLOPS آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۲۰۰۲ NEC Earth Simulator ۳۵٫۸۶ TFLOPS Earth Simulator Center، یوکوهاما-shi، ژاپن
۲۰۰۴ IBM Blue Gene/L ۷۰٫۷۲ TFLOPS U.S. Department of Energy/IBM، USA
۲۰۰۵ ۱۳۶٫۸ TFLOPS U.S. Department of Energy/U.S. National Nuclear Security Administration،
آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، کالیفرنیا، USA
۲۸۰٫۶ TFLOPS
۲۰۰۷

شبیه‌سازان امیرکبیر مفتخر است که با نازل‌ترین قیمت‌ها، انواع خدمات تخصصی شبیه‌سازی و پردازشی را در اختیار مشتریانش قرار می‌دهد. از سوی دیگر سرعت بسیار بالای سیستم‌های این شرکت، اجاره انواع مختلف سیستم‌های رایانه‌ای و ابر رایانه‌ای، سیستم‌های رایانش ابری، سرورهای محاسباتی و پردازش مجازی و… تنها بخشی از خدمات این شرکت است.

همچنین شما می‌توانید از خدمات پس از فروش شبیه‌سازان امیرکبیر استفاده کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل و یا ایجاد هر نمونه سوالی، می‌توانید با پشتیبانی این شرکت در ارتباط باشید.

نتیجه‌گیری

قدرت و سرعت ابر رایانه‌های به ‌قدری بالا بوده که انجام محاسبات و پردازش اطلاعاتی که امکان انجام آن با سیستم‌های معمولی وجود ندارد را در کسری از ثانیه انجام خواهد داد. از این‌رو شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار زیادی که نیازمند انجام چنین پردازش‌هایی هستند، به استفاده و اجاره ابر رایانه روی می‌آورند. شرکت شبیه‌سازان امیرکبیر یکی از بهترین شرکت‌ها در زمینه کرایه انواع ابر رایانه‌ها بوده که آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.

 

لیست ابر رایانه ها جهان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه فردوسی مشهد 

مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی 

مرکز ابر رایانه دانشگاه شریف 

مرکز ابر رایانه دانشگاه حکیم سبزواری 

مرکز ابر رایانه دانشگاه اراک 

مرکز ابررایانه دانشگاه کردستان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه کاشان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه قم 

مرکز ابر رایانه دانشگاه صنعتی شاهرود 

مرکز ابررایانه دانشگاه صنعتی اصفهان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه شیراز 

مرکز ابر رایانه دانشگاه شهید چمران اهواز 

مرکز ابررایانه دانشگاه سمنان 

مرکز ابر رایانه دانشگاه بین المللی امام خمینی 

مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه 

مرکز ابر رایانه دانشگاه علم و صنعت 

مرکز ابر رایانه دانشگاه تهران 

درباره مرکز داده چه می‌دانید 

کامپیوتر مجازی چیست

hpc چیست 

پردازش ابری 

رایانش ابری 

مزایا و معایب پردازش موازی 

سرور محاسباتی چیست 

سیستم های موازی – هوش شبیه سازی 

پردازش موازی

مزایای برتر رایانش ابری 

قدرتمندترین ابر رایانه های جهان 

پردازش موازی 

محاسبات موازی 

سرور محاسباتی چیست

لیست ابر رایانه های ایران

فناوری ابر رایانه چیست 

سرعت پردازنده چگونه محاسبه می شود 

سرعت پردازنده چیست و چرا اهمیت دارد 

سیستم موازی چیست 

hpc چیست 

انواع ابر کامپیوترها 

نکاتی برای خرید سرور محاسباتی

قیمت خرید ابر کامپیوتر 

ابر رایانه چیست

اجاره سوپر کامپیوتر 

اجاره کامپیوتر قوی 

اجاره سیستم پردازش موازی 

اجاره یک ابر کامپیوتر

رایانش سریع چیست؟

چه-کامپیوتری برای پایتون مناسب است

پردازش موازی در پایتون python 

مزایا و معایب پردازش موازی

پردازش سریع

انواع ابر رایانه ها

کاربرد پردازش موازی 

خرید ابر رایانه

قیمت یک ابر رایانه

اجاره سرور HPC 

پردازش سریع 

کلاستر 

سوپرکامپیوتر

پردازش فوق سریع 

سرور پردازش موازی چیست 

آزمایشگاه پردازش موازی

اجاره کامپیوتر- ارزان 

رایانش ابری

پردازش فوق سریع 

ابر رایانه 

درباره اجاره سرور محسباتی چه باید بدانیم؟

تعرفه رایانش ابری

آزمایشگاه محاسباتی

سیستم مورد نیاز شبیه سازی

پردازش موازی ارزان

حداقل سیستم مورد نیاز برای گوسین 

سیستم مورد نیاز برای لمپس lamps 

پردازش موازی در متلب 

حداقل سیستم مورد نیاز برای شبیه سازی FEM 

حداقل سیستم مورد نیاز برای comsol کامسول

سیستم مورد نیاز برای انسیس ansys

پردازش موازی در متلب 

کامپیوتر قوی برای نرم افزار اباکوس abaqus ✔️

پردازش موازی و پایگاه های داده موازی 

خرید کامپیوتر قوی 

محاسبات موازی 

سیستم پردازش سنگین و تأخیر کم در شبکه‌های حسگر بی‌سیم 

اجاره سرور محاسباتی 

اجاره سیستم کامپیوتری 

اجاره کامپیوترهای قدرتمند محاسباتی

اجاره کامپیوتر در تهران 

کلاستر کامپیوتری 

آشنایی با کامپیوتر محاسباتی قوی 

کامپیوتر محاسباتی قدرتمند 

روش آسان‌سازی پردازش داده با استفاده از عملیات محاسبات سنگین 

تدوینی به‌صرفه‌تر با اجاره کامپیوتر تدوین 

بررسی تأثیر رم در سرعت رندر 

 معرفی 6 کارت گرافیک برتر برای رندر 

تعرفه اجاره سیستم‌های تخصصی مهندسی و پردازش سریع GPU 

همه چیز در مورد سیستم ‌های پردازش گرافیکی و اجاره آنها 

مر کز محاسبات شبیه سازان امیرکبیر

نحوه درخواست اجاره کامپیوتر محاسباتی

شماره تماس:✔️ 09021145350  ✔️ 02188769296

آدرس: تهران خیابان ولیعصر(ع)،دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشکده مهندسی مکانیک، طبقه منفی یک،  مرکز نوآوری، گروه شبیه‌سازان امیرکبیر

لیست اجاره کامپیوترهای قدرتمند محاسباتی