آیا با مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه آشنا هستید؟

ابر رایانه امروزه به یکی از سیستم‌های الزامی برای مراکز دانشگاهی تبدیل شده است. مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه، شیراز، اصفهان و سایر شهرها گویای قدرت رایانه‌ای آن شهر و مرکز علمی تحقیقاتی آن است. استفاده از آزمایشگاه پردازش موازی و شبکه ای دانشگاه ارومیه و سامانه پردازش سریع HPC دانشگاه ارومیه و سایر خدمات رایانه‌ای قدرت علمی این دانشگاه را در حد قابل توجهی بالا برده است.

در ادامه پس از ارائه تعریف و تاریخچه‌ای از ابر رایانه در خصوص مرکز پردازش ابری دانشگاه ارومیه و مرکز پردازش سریع دانشگاه ارومیه صحبت خواهیم کرد.

آزمایشگاه پردازش موازی و شبکه ای دانشگاه ارومیه

آزمایشگاه پردازش موازی و شبکه ای دانشگاه ارومیه

تعریف ابر رایانه

برای بحث در خصوص مرکز پردازش ابری دانشگاه ارومیه بهتر است ابتدا تعریف درست ابر رایانه را بدانیم. ابر رایانه چیست؟ رایانه‌های شخصی قدرت پردازش اطلاعات متوسطی دارند و برای انجام کارهای معمولی استفاده می‌شوند. ابر رایانه نمونه‌های توسعه‌یافته و قدرتمند همین رایانه‌های شخصی و یک سیستم سریع با قدرت عملیاتی بسیار بالا هستند.

 ابررایانه‌ها در انجام کارهای علمی و مهندسی که دارای محاسبات پیچیده هستند، بسیار کاربردی بوده و می‌توانند سرعت انجام عملیات و همچنین یافته‌های علمی را در حد قابل‌توجهی رشد دهند. استفاده از ابررایانه‌ها از دهه 1990 آغاز شد. مرکز محاسبات سریع دانشگاه ارومیه دارای تجهیزات ابر رایانه است.

چه کسی ابر رایانه را برای اولین‌بار به بازار عرضه کرد

رایانه‌های معمولی قابل‌برنامه‌ریزی توسط کنراد زوس بین سال‌های 1935 تا 1938 ساخته شد. پس از ساخت رایانه همواره سعی شد که بر قدرت‌های آن افزوده شود. سیمور کری به‌عنوان اولین فردی که ابر رایانه را به بازار عرضه کرد، شناخته شده است. البته او هیچگاه از کلمه ابر رایانه استفاده نکرده است.

او بین سال‌های 1985 تا 1990 تنها فرد فعال در زمینه ابر رایانه بود. کری تمام عمر خود را صرف گسترش علم کامپیوتر کرد. هدف او همواره ساخت سریع‌ترین کامپیوتر بود و نقش قابل‌توجهی نیز روی ساخت ابر رایانه‌ها داشت.

 در سال 1985 شخصی به نام دبلیو دانیل هیلیس، فارغ‌التحصیل مؤسسه فناوری cpu ماساچوست، یک ایده جالب ارائه داد که مبتنی بر سیستم عصبی مغز بود. به همین صورت این صنعت و علم دست‌به‌دست شده و هر فردی بر آن تأثیری گذاشته است. در نظر داشته باشید که عمر هر ابر رایانه کوتاه است و با رشد بیشتر این علم، ابر رایانه یک دهه قبل تبدیل به رایانه معمولی دهه حاضر می‌شود. در ادامه در خصوص مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه اطلاعاتی ارائه شده است.

مرکز کامپیوتر دانشگاه هاروارد سال 1944

مرکز کامپیوتر دانشگاه هاروارد سال 1944

سامانه پردازش سریع HPC دانشگاه ارومیه

پردازش سریع نمونه تکامل‌یافته‌تر ابررایانه‌هاست که قدرت پردازش محاسبات پیچیده با داده‌های حجیم را دارد. این نوع رایانه‌ها نسبت به نمونه قدیمی‌تر که معمولی هستند هزینه کمتری دارند. از مزایای دیگر آن دسترسی به قطعات راحت، عملکرد بالا، توسعه پذیری، مقیاس‌پذیری افقی و عمودی، مدیریت بهتر منابع، توان عملیاتی بالا و کاهش قطعی سیستم است.

 سرور محاسباتی دانشگاه ارومیه نیز از قابلیت پردازش سریع HPC برخوردار است. درصورتی‌که نیاز به استفاده از چنین رایانه‌ای را داشتید به‌راحتی می‌توانید با اجاره سیستم پردازش موازی و سریع دانشگاه ارومیه عملیات پیچیده و حجیم خود را به انجام برسانید. مرکز محاسبات سریع دانشگاه ارومیه در انجام سریع عملیات تحقیقاتی و پژوهشی افراد و حتی انجام کارهای سنگین بیزینسی فرصت خوبی را فراهم آورده است.

اگر در خصوص اجاره سیستم پردازش موازی و سریع دانشگاه ارومیه سوالی دارید، می‌توانید با مجموعه شبیه سازان امیرکبیر تماس برقرار کنید.

تجهیزات مرکز ابر رایانه

تجهیزات مرکز ابر رایانه

← مرکز محاسبات سریع شبیه‌سازان امیرکبیر  →

اینجا کلیک کنید!

تجهیزات مرکز ابر رایانه

مقایسه ابر رایانه با رایانه معمولی

تمایز بین ابر رایانه و رایانه بر اساس قطعات تشکیل‌دهنده آن است. ابر رایانه متشکل از دو واحد CPU (واحد پردازش مرکزی) است. دیگر ویژگی ابر رایانه‌ها قابلیت انجام محاسبات برداری است. به این معنا که با ابر رایانه می‌توان محاسبات بین دو لیست انجام داد، درحالی‌که در کامپیوتر معمولی پردازش روی دو عدد امکان‌پذیر است.

این مثال ساده‌ترین مثال برای نشان‌دادن قدرت بالای پردازش ابررایانه و افزایش سرعت انجام کارهاست. زمانی که کاربر یک رایانه برای محاسبه دستمزد ماهانه یک کارگر بر اساس ساعت کاری او در ماه صرف می‌کند معادل زمانی است که همان کاربر دستمزد تمام کارگران را با ابر رایانه محاسبه می‌کند.

مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه این امکان را به افراد می‌دهد که به‌صورت ساعتی از خدمات پردازش سریع بهره‌مند شوند. جمع‌بندی اطلاعات در طول ماه می‌تواند از طریق رایانه معمولی انجام شود ولی درصورتی‌که صرفه‌جویی در زمان و هزینه برای شما مهم است می‌توانید با اجاره ساعتی کامپیوتر قدرتمند کار جمع‌بندی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

تعرفه‌های مرکز پردازش سریع دانشگاه ارومیه

امکان تهیه ابررایانه‌ها باقدرت محاسبات و پردازش بالا برای هر فردی فراهم نیست. فراتر از امکان‌پذیر نبودن الزامی به داشتن این سیستم برای استفاده‌های فردی نخواهد بود؛ بنابراین اجاره سیستم پردازش موازی رایج است. هر مرکزی ممکن است تعرفه خاص خود را برای اجاره ابر رایانه داشته باشد. تعرفه‌ای که مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه برای اجاره تجهیزات خود ارائه داده است به این نحو است:

تعرفه سرویس زیرساخت به‌صورت ساعتی (ریال)
یک گیگابایت دیسک یک گیگابایت حافظه یک هسته پردازشی
19 294 355
درصد تخفیف گروه‌های سرویس‌دهی
دانشجویان و اعضا هیئت‌علمی دانشگاه ارومیه دانشجویان و اعضا هیئت‌علمی سایر دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد کاربران آزاد
50% 45% %25
درصورتی‌که محاسبات پیچیده‌ای انجام می‌دهید استفاده از ابر رایانه سرعت کار شما را بیشتر می‌کند. مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه با تعیین تعرفه و تخفیفات مشخصی اقدام به اجاره ابر رایانه می‌کند. در صورت تمایل برای اجاره می‌توانید به سایت مراجعه کنید.
ابررایانه‌ها تأثیرگذار در علوم پزشکی

جمع‌بندی پایانی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مفیدی درباره مرکز ابر رایانه دانشگاه ارومیه ارائه دهیم. همواره ابررایانه‌ها را بر اساس ظرفیت و سرعت پردازش اطلاعات با هم مقایسه می‌کنند. عمر یک ابر رایانه بسته به نسبت سرعت انجام عملیات آن به نمونه‌های جدید ارائه شده است.

باتوجه‌به رشد سریع علم کامپیوتر تعیین ابر رایانه در هر دوره نسبت به دوره‌های قبل تغییر می‌کند. مرکز سوپر کامپیوتر دانشگاه ارومیه توانسته است همواره تجهیزات خود را قدرتمند در انجام عملیات حفظ کند. سرور محاسباتی دانشگاه ارومیه قابل اجاره به صورت ساعتی است.

 

 

سؤالات متداول

در این قسمت سعی شده است به یکسری سؤالات کلیدی به‌صورت صریح در خصوص ابر رایانه پردازش سریع و مرکز سوپر کامپیوتر دانشگاه ارومیه پاسخ داده شود؛ سؤالاتی که در خصوص شناخت عملکردی پردازش سریع هستند.

  1. ابررایانه پردازش سریع چیست؟

ابررایانه‌ها چیزی فراتر از رایانه‌های معمولی بوده و نوع پردازش آن‌ها بیشتر از ابر رایانه معمولی است. ابر رایانه پردازش سریع به‌اختصار HPC نامیده می‌شود. این مدل رایانه قدرت و ظرفیت پردازش اطلاعات بالایی دارد.

  1. کاربرد ابررایانه چیست؟

کاربرد اصلی ابررایانه‌ها در انجام محاسبات ریاضی برای طرح‌های فیزیکی پیچیده مثل آب‌وهوا، تکامل کیهانی، سلاح‌های هسته‌ای و رآکتورها، ترکیبات شیمیایی جدید (دارویی) و رمزنگاری است.

  1. رنج قیمت ابر رایانه چند است؟

تعیین قیمت ابر رایانه کار راحتی نیست. به دلیل اینکه بستن ابر رایانه‌ها بر اساس نیاز کارفرما تعیین می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان قیمت مشخصی برای ابر رایانه تعیین کرد، بلکه قیمت بر اساس نیاز کارفرما تعیین می‌شود.