aspentech HYSYS

آشنایی با نرم افزار Aspen Hysiys و ماژول های آن

Hysys یکی از پر قدرت ترین نرم افزار های شبیه سازی فرآیند های مهندسی شیمی، علی الخصوص فرآیتدهای مربوط به صتایع پتروشیمی و پالایشگاه می باشد. این نرم افزار هم قدرت شبیه سازی استاتیک را دارد و هم قدرت شبیه سازی دینامسک را که البته در بخش شبیه سازی دینامیک ضعف هایی دارد.
هایسیس در گذشته یک نرم افزار جدا بود؛ اما به تازگی شرکت Aspen سهام آن را خریداری کرده و نام آن از هایسیس به اسپن هایسیس مبدل گشته است.

حال به توضیح مختصری از ماژول های نرم افزار هایسیس می پردازیم:

 ماژول Properties

در این قسمت، ابتدا تمام موادی که در فرآیند شرکت می کنند در نرم افزار وارد می شود و پس از آن باید برای شبیه سازی به انتخاب معادله حالت مناسب و یا مدل ترمودینامیکی مناسب برای مواد مایع پرداخت. این ماژول در واقع شروع کار است و تقریبا در 90 درصد از شبیه سازی فرآیندها به همین شکل انجام می شود.
لازم به ذکر است که در این قسمت از نرم افزار، اگر واکنشی در طول فرآیند انجام می شود، باید در این قسمت به نرم افزار اضافه شود.

ماژول Simulation

در این قسمت از نرم افزار می توانیم به شبیه سازی بپردازیم. اصل کار در نرم افزار هایسیس به این بخش مربوط می شود و بقیه ماژول ها همه و همه کمک به این قسمت می کنند.
علاوه بر شبیه سازی فرآیند، اطلاعات سومند دیگری هم می توان در اینجا استخراج کرد مانند رسم نمودار های Txy ، تشخیص نقطه حباب و شبنم، برخی از شبیه سازی های مکانیکی مانند استخراج حجم رآکتور و…

ماژول Safety

فرآیندی که ایمن نباشد، کارایی نخواهد داشت. البته معمولا فرآیندهایی که شبیه سازی آنها را در طول آموزش این نرم افزار به کار می گیریم همه ایمن هستند و امتحان پس دارده، اما این بخش برای ما امکاناتی را فراهم می آورد که بتوانیم آنالیز های ایمنی فرآیندی را تا حدی انجام دهیم

ماژول Energy

این قسمت از نرم افزار نیز برای آنالیز انرژی استفاده می شود و با بررسی فاکتور هایی به بررسی بهینه مصرف انرژی می پردازد. مثلا CCF را محاسبه کرده و حدودی از آن در اختیار ما قرار می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *