Rate this post

Microsoft Visual Studio Ultimate

Microsoft Visual Studio Ultimate

ویژوال استودیو نام محیط یکپارچه توسعه نرم‌افزار (IDE) شرکت مایکروسافت است که جهت تولید برنامه رایانه‌ای برای مایکروسافت ویندوز است که برای تولید وب‌گاه، برنامه‌های کاربردی وب، خدمات وب نیز استفاده می‌شود.

چکیده
نرم‌افزار Visual Studio، نرم‌افزاری توسعه یافته برای برنامه نویسان کامپیوتر است که توسط شرکت نرم‌افزاری Microsoft تولید شده‌است.

مقدمه
Visual Studio Community
از نوامبر ۲۰۱۴ و در کنار مجموعه ویژوال استودیو ۲۰۱۳، نسخه Community نیز عرضه شد. این نسخه از ویژوال استودیو، محدودیت‌های Express را نداشته و با امکانات کامل عرضه می‌شود و جایگزین Visual Studio Express می‌باشد و برای تیم‌های نرم‌رایگان است. آخرین محصول عرضه شده از این ویرایش، Visual Studio Community 2019 می‌باشد.

Visual Studio Express
ویرایش ویژه

ویرایش ویژه، گونهٔ سبک شدهٔ VS است که به‌طور رایگان عرضه می‌شود. امکاناتی که در این نسخه ارائه می‌شود نسبت به سایر ویرایش‌ها کم‌تر است و نمی‌توان افزونه‌ای به IDE اضافه کرد. از جمله این که امکان برنامه‌نویسی برای موبایل، کامپایل ۶۴ بیتی

ویرایش آفیس

این نسخه در حقیقت یک SDK است که به Visual Studio اضافه می‌شود تا امکان برنامه‌نویسی برای برنامه‌های آفیس شامل اکسل، ورد، InfoPath، Outlook و اکسس را فراهم آورد. ویژگی آن شبیه ویرایش استاندارد است با این تفاوت که از کامپایلر مخص

ویژوال استودیو شامل یک اشکال‌یاب (به انگلیسی: Debugger) است که برای اشکال‌یابی برنامه‌های نوشته شده با زبان‌های مورد پشتیبانی ویژوال استودیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اشکال‌یاب ویژوال استودیو می‌تواند به پروسه‌های در حال اجرا (به انگلیسی: running processes) متصل شده و آن‌ها را اشکال‌یابی کند. اگر کد منبع پروسه در حال اجرا در دسترس باشد، اشکال‌یاب کد در حال اشکال‌یابی را به صورت هم‌زمان نمایش می‌دهد، در غیر اینصورت می‌تواند دیس‌اسمبلی کد را نمایش دهد. اشکال‌یاب ویژوال استودیو همچنین می‌تواند روبرداری حافظه (به انگلیسی: memory dump) ایجاد کند یا روبرداری حافظه را جهت اشکال‌یابی دریافت کند.

اشکال‌یاب امکان ایجاد بریک‌پوینت (به انگلیسی: breakpoint) که اجازه توقف اجرای برنامه در محل خاص را می‌دهد و همچنین مشاهده مقادیر متغیرها در برنامه در حال اجرا را نیز دارد. بریک‌پوینت‌ها را می‌توان به صورت شرطی ایجاد کرد تا در صورتی که شرایط خاصی احراز شد، اجرای برنامه جهت اشکال‌یابی متوقف شود. می‌توان اجرای کد را به صورت خط به خط انجام داد یا در هنگام اشکال‌یابی، به مجموعه‌ای از کدها وارد یا از آن خارج شد (به عنوان مثال به یک حلقه یا یک شرط یا یک تابع خاص) اشکال‌یاب امکان ویرایش و ادامه را پشتیبانی می‌کند تا در حین اجرا بتوان مقادیر متغیرهای زمان اجرا را تغییر و کار برنامه با مقادیر جدید ادامه پیدا کند.

طراح (Designer)
ویژوال استودیو شامل تعدادی ابزار برای کمک به طراحی اپلیکیشن‌هاست که عبارتند از:

طراح ویندوز فرم
طراح ویندوز فرم (به انگلیسی: Windows Forms designer) برای ایجاد برنامه‌های واسط گرافیکی کاربر توسط Windows Forms استفاده می‌شود. به کمک این طراح می‌توان کنترل‌های مختلف و همچنین ارتباط با بانک اطلاعاتی را به برنامه ویندوزی افزود. واسط کاربر که این طراح در اختیار می‌گذارد، از طریق مدل برنامه‌نویسی رویدادمحور به کد برنامه متصل است. این طراح می‌تواند کد سی شارپ یا ویژوال بیسیک دات‌نت را برای برنامه تولید کند.

طراح بنیان نمایش ویندوز
طراح بنیان نمایش ویندوز (به انگلیسی: WPF designer) با ویژوال استودیو ۲۰۰۸ معرفی شد. مانند طراح ویندوز فرم، از کشیدن و رها کردن (به انگلیسی: drag & drop) کنترل‌ها پشتیبانی می‌کند.

تاریخچه و معرفی ویژگی‌های مهم هر یک از نسخه‌های Visual Studio
اولین ورژن ویژوال استودیو در سال ۱۹۹۷ منتشر شد که نام آن ویژوال استودیو ۹۷ و ورژن آن 5.0 بود. جدیدترین نسخه ویژوال استودیو نسخه 16.0 است که در تاریخ 21 فوریه 2019 تحت عنوان ویژوال استودیو 2019 به طور عمومی منتشر شد. دات نت فریم ورک پشتیبانی شده در این نسخه 4.0 تا 4.7.2 است.

Visual Studio 97
اولین نسخه از این نرم‌افزار سال ۱۹۹۷ به بازار آمد و به نام Visual Studio 97 مشهور شد.برای اولین‌بار برنامه‌ای درست شد که تعداد زیادی ابزار برنامه‌نویسی را در خود جا داده بود و برنامه‌هایی مانند: Visual Basic 5.0 – Visual C++ 5.0 – Visual J++ 1.1 – Visual FoxPro 5.0 – Visual InterDev را شامل می‌شد. کاربرد هر یک از زبانهای بالا در زیر آورده شده‌است:

Visual Basic 5.0 and Visual C++ 5.0 برای برنامه‌نویسی تحت ویندوز
Visual J++ 1.1 برنامه‌نویسی با Syntaxهای جاوا
Visual FoxPro 5.0 برای برنامه‌نویسی xBase (dBASE)
Visual InterDev برای تولید صفحات دینامیکی وب‌گاه‌ها با استفاده از Active Server Pages
Visual SourceSafe: بخشی از مجموعهٔ ویژوال استودیو شرکت مایکروسافت که برای انجام عملیات کنترل سرس طراحی شده‌است. این برنامهٔ اختیاری در صورت نصب، قابلیت کنترل و پی‌گیری ورژن‌های مختلف کد را به برنامه‌نویس می‌دهد که برای برنامه‌های پیچیده و به خصوص با چند برنامه‌نویس قابلیتی حیاتی است.
ویژوال سی مجموعهٔ به هم پیوسته‌ای است که تمامی زنجیرهٔ ابزار توسعهٔ برنامه را یکجا گرد آورده. زنجیرهٔ ابزار یادشده شامل ویرایشگر، کامپایلر، لینکر، ابزار میک، دیباگر و اسمبلر مخصوص ویژوال سی می‌باشد که هریک علاوه برداشتن خواص برنامه‌های قدیمی‌تر، دارای قابلیت‌های منحصر به فردی هم می‌باشند. محیط Visual C++بخشی از مجموعه‌ای بزرگ‌تر به نام Microsoft Visual Studio است. نسخه ۹۷ همچنین MicroSoft Developer Network library یا MSDN که راهنمای کامل برنامه‌های Visual Studio مایکروسافت است را معرفی نمود. در97 Visual Studio ابزارهای Visual C++, Visual J++, InterDev, MSDN Library همگی از یک محیط استفاده می‌کردند که Developer Studio خوانده می‌شد و Visual Basic and Visual FoxPro نیز از محیط‌های جداگانه‌ای استفاده می‌کردند. ویژوال استودیو ۹۷ در دو نسخه Professional و Enterprise ارائه گردید. این نسخه از ویژوال استودیو، اولین تلاش شرکت مایکروسافت در تولید محیط تولید نرم‌افزاری برای ساختن برنامه‌هایی با زبان‌های متفاوت بود. (توسعه محیط چند زبانه) این محصول مایکروسافت در آن سال‌ها تقریباً، جوابگوی همه نوع سلیقه‌ای بود و برنامه‌نویسان زیادی را به سوی خود کشید.

Visual Studio 98
یک سال پس از ارائه نسخه Visual Studio 97 (یعنی در سال ۹۸)، نسخه 6 Visual Studio به عنوان آخرین نسخه‌ای که می‌توانست در پلتفرم Win9x اجرا شود، به بازار عرضه شد. از سال ۹۸ تا سال ۲۰۰۲ مایکروسافت نسخه جدیدی از ویژوال استودیو را معرفی نکرد و ورژن تمام فایل‌های داخلی (File Format Internal) آن طی این ۴ سال به ورژن ۶ ارتقاء یافت که به همین دلیل Visual Studio 98 را با نام Visual Studio 6 نام گذاری نمودند. این آخرین نسخه‌ای بود که شامل ویژوال بیسیک معروف و دوست داشتنی و ویژوال J++ بود. نسخه‌های بعدی ویژوال بیسیک کاملاً متفاوت از نسخه کلاسیک آن شدند و جزء زبانهای دات نتی قرار گرفتند. اگر چه هدف دراز مدت مایکروسافت متحد کردن ابزارهای برنامه‌نویسی تحت یک محیط واحد بود ولی در حقیقت این نسخه نسبت به نسخه ویژوال استادیو ۹۷، چند محیط اضافه تر نیز داشت. Visual J++ و Visual InterDev از محیط Visual C++ جدا شدند در حالی که Visual Basic و Visual FoxPro نیز همچنان مانند نسخه قبلی در محیط‌های جدا بودند.کلمات کلیدی : مایکروسافت ویژوال استودیو ، Microsoft Visual Studio Ultimate ، دانلود Visual Studio ، برنامه نویسی ویژوال استودیو ، دانلود Visual studio ، معرفی نرم افزار Visual Studio، کاربرد Visual StudioMicrosoft Visual Studio Ultimate