قویترین ابر کامپیوترهای جهان

Rate this postدر خواست ابر رایانه شبیه سازان امیرکبیر

در هر لحظه، لیستی کامل از قوی‌ترین ابر کامپیوترهای جهان ممکن است تغییر کند، زیرا این ابر کامپیوترها معمولاً در حال به روزرسانی و ارتقاء هستند. با این حال، برخی از معروف‌ترین و قوی‌ترین ابر کامپیوترهای جهان شامل موارد زیر می‌شوند:

1. **Summit (Oak Ridge National Laboratory, USA)**: این ابر کامپیوتر، که توسط IBM ساخته شده است، یکی از قوی‌ترین ابر کامپیوترهای جهان است و در سال ۲۰۱۸ معرفی شد. Summit از پردازنده‌های IBM Power9 و GPUهای Nvidia Tesla V100 استفاده می‌کند.

2. **Sierra (Lawrence Livermore National Laboratory, USA)**: Sierra نیز یکی دیگر از قوی‌ترین ابر کامپیوترهای جهان است و توسط IBM ساخته شده است. این ابر کامپیوتر نیز از پردازنده‌های IBM Power9 و GPUهای Nvidia Tesla V100 استفاده می‌کند.

3. **Sunway TaihuLight (National Supercomputing Center in Wuxi, China)**: TaihuLight یکی از قدرتمندترین ابر کامپیوترهای جهان است و توسط سازمان ملی پردازش موازی چین (National Research Center of Parallel Computer Engineering & Technology) توسعه یافته است. این ابر کامپیوتر از پردازنده‌های محلی به نام SW26010 استفاده می‌کند.

4. **Tianhe-2 (National Supercomputer Center in Guangzhou, China)**: Tianhe-2 یکی از قدرتمندترین ابر کامپیوترهای جهان بوده است. این ابر کامپیوتر توسط مهندسان چینی توسعه یافته است و از پردازنده‌های Intel Xeon و معماری محلی به نام Matrix-2000 استفاده می‌کند.

5. **Fugaku (RIKEN Center for Computational Science, Japan)**: این ابر کامپیوتر، که در ژاپن قرار دارد، یکی از جدیدترین و قوی‌ترین ابر کامپیوترهای جهان است. از پردازنده‌های مخصوص ARM استفاده می‌کند و در سال ۲۰۲۰ به صورت رسمی معرفی شد.

این لیست تنها چند نمونه از قوی‌ترین ابر کامپیوترهای جهان است و بسیاری دیگر نیز وجود دارند که در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مطالب مرتبط:

ابر کامپيوتر

در خواست ابر رایانه شبیه سازان امیرکبیر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *