شناخت مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

کاربرد ابررایانه‌ها از دهه 1990 رواج یافت. تا پیش از این تاریخ، افراد مختلفی روی توسعه توان رایانه‌ها کار کردند و تا حدودی نیز موفق بودند، اما از این دهه به بعد بود که از ابررایانه استفاده عملیاتی می‌شد. دلیل کاربردی شدن ابررایانه این بود که هزینه‌های آن کاهش یافت. مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز در دوره حاضر یکی از مراکز قوی ابررایانه‌ای ایران است.

 افراد صاحب نام در حوزه ابررایانه، کنراد زوس و پس از او دانیل هیلیس هستند. در اثر مطالعات و تلاش‌های این دو فرد حوزه ابررایانه رشد قابل توجهی داشت. در ادامه اطلاعات دقیق‌تری در خصوص مرکز پردازش سریع دانشگاه خواجه نصیر ارائه شده است.

قابلیت برتر ابررایانه

دانستن کاربرد ابررایانه برای شناخت اهمیت استفاده از آن بسیار مهم است. ابررایانه‌ها به دلیل اینکه قابلیت انجام چند عملیات به‌صورت موازی را دارند می‌توانند بر سرعت انجام کارها کمک کنند. ابررایانه یک شتاب‌دهنده اساسی در افزایش دادن سرعت انجام پژوهش‌ها است. این دسته از کامپیوترها در انجام محاسبات علمی و مهندسی که به‌سرعت بالایی احتیاج دارند کمک‌کننده هستند. ابررایانه دانشگاه خواجه نصیر نیز یک گام مهم در جهت سرعت بخشیدن به عملیات مختلف است.

به جهت اینکه ظرفیت هر واحد پردازش مرکزی محدود است، اغلب ابررایانه‌ها برای افزایش توان عملیاتی دارای بیش از یک cpu هستند. واحد پردازش مرکزی شامل مدارهایی جهت تفسیر دستورالعمل‌های برنامه و اجرای عملیات حسابی و منطقی است. استفاده بیش از دو cpu به دلیل محدودیت‌های فیزیکی فناوری مدار بوده است. ابررایانه‌ها علاوه بر قابلیت ورود و خروج سریع، دارای ظرفیت ذخیره‌سازی بسیار بالایی نیز هستند. مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی یکی از مراکز توانمند حوزه رایانه‌ای است.

با توجه‌ به قدرت ابررایانه استفاده از آن در حوزه هواشناسی و محاسبات کیهانی، محاسبات حوزه هسته‌ای و رآکتورها رواج یافته است. ابررایانه کمک کرده است تا علم با سرعت بیشتری پیش رود و همین امر در افزایش سرعت دنیا به سمت جلو بی‌تأثیر نبوده است.

مرکز ابر رایانش ملی ایران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و سایر مراکز دیگر ابری کمک بزرگی به‌سرعت انجام عملیات مهندسی و محاسباتی دانش‌پژوهان است.

ابر رایانه شبیه سازان امیرکبیر

اینجا کلیک کنید!

ارتباط هوش مصنوعی و ابررایانه

هوش مصنوعی که برگرفته از هوش انسانی است، تبلوریافته علم کامپیوتر و برنامه‌نویسی است. امروزه به یک علم میان‌رشته‌ای تبدیل شده است و کلیه علوم با آن درگیر هستند. رشد سریع ابررایانه‌ها نیز بدون شک بر رشد بیشتر هوش مصنوعی تأثیرگذار خواهد بود. در واقع یک ابررایانه خود از هوش مصنوعی بهره‌مند است که قادر است همچون انسان به‌طور موازی چندین کار را انجام دهد، اما هنوز نتوانسته بر انسان پیشی بگیرد. ابررایانه دانشگاه خواجه نصیر نیز می‌تواند یک افق روشن روی هوش مصنوعی در ایران باشد.

آزمایشگاه پردازش موازی و شبکه‌ای دانشگاه خواجه نصیر می‌تواند به پیشبرد هر چه بیشتر هوش مصنوعی کمک کند. افرادی که در حوزه هوش مصنوع فعالیت می‌کنند، نه‌تنها فعالان حوزه کامپیوتر هستند، بلکه سایر رشته‌ها همچون ریاضی و دیگر علوم مهندسی با این حوزه ارتباط دارند. این افراد با بهره‌گیری از مرکز پردازش سریع دانشگاه خواجه نصیر می‌توانند مطالعات و بررسی‌های خود را مورد آزمایش قرار دهند. در مرکز محاسبات سریع دانشگاه خواجه نصیر امکان اجاره سرورها باقابلیت‌های مختلف وجود دارد.

← مرکز محاسبات سریع شبیه‌سازان امیرکبیر  →

اینجا کلیک کنید!

هوش مصنوعی و کامپیوتر

هوش مصنوعی و کامپیوتر

معرفی مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در زمینه ابررایانه یک پایگاه بسیار قوی است که به‌صورت شبکه‌ای عمل می‌کند. سرور محاسباتی دانشگاه خواجه نصیر در تعامل با سایر مراکز ابری قدرت چند برابری یافته است. ساختار شبکه‌سازی کمک کرده است تا بتوان از ظرفیت چند برابری جهت جلوگیری از اتلاف وقت و سرمایه بهره برد. وجود چنین مرکزی کمک می‌کند تا در صورت نیاز به انجام فعالیت‌های پردازشی و محاسباتی پیشرفته دانشجو با محدودیت روبرو نباشد.

مرکز ابر رایانش ملی ایران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تحت یک سامانه نظارتی، خدماتی یکپارچه ارائه می‌کند. اعضای تشکیل‌دهنده این شبکه علاوه بر دانشگاه خواجه نصیر شامل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شریف است.

سامانه پردازش سریع HPC دانشگاه خواجه نصیر

ارائه یک تعریف مختصر از سرور به درک بهتر مقاله کمک می‌کند. سرور به مجموعه کامپیوترهای قدرتمندی گفته می‌شود که همواره روشن هستند. کاربران در هر زمانی انتظار پاسخ درخواست‌هایشان را از آن دارند. سرور محاسباتی نیز به این معناست که آن سرور به‌منظور ارائه حجم بالایی از خدمات محاسباتی بکار گرفته شده است. در شرایطی که شرکت‌ها نیاز به انجام محاسبات پیچیده با حجم بالا دارند، می‌توانند با اجاره سیستم پردازش موازی و سریع دانشگاه خواجه نصیر نیاز خود را به این تجهیزات پاسخ دهند.

به دلیل اینکه استفاده از ابررایانه باهدف افزایش سرعت انجام عملیات و محاسبات بنا شده است، خدماتی با همین هدف ارائه شده‌اند. مرکز محاسبات سریع دانشگاه خواجه نصیر در این زمینه به شرکت‌ها و سازمان‌ها ارائه خدمات می‌دهد. وجود چنین خدماتی کمک می‌کند تا شرکت‌ها، کارخانه‌ها و سایر مراکز که نیاز به محاسبات سریع دارند، به‌راحتی هدف خود را محقق نمایند.

تعرفه‌های مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

درصورتی‌که برای انجام کارهای خود یا شرکت و مؤسسه‌تان نیازمند ابررایانه هستید، به‌راحتی می‌توانید با در اختیار گرفتن ساعتی این خدمات نیاز خود را پاسخگو باشید. اجاره سیستم پردازش موازی و سریع دانشگاه خواجه نصیر نیز در کنار سایر مراکز ابری امکان‌پذیر است. در این راستا یک تعرفه واحد توسط دانشگاه ارائه شده است که با مراجعه به سایت می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید. همچنین 10% تخفیف تعرفه به دانشجویان اختصاص داده است.

گسترش دنیای ابررایانه

گسترش دنیای ابررایانه

حضور بین‌رشته‌ای سامانه HPC

ابررایانه‌های HPC نسبت به نوع سنتی ابررایانه توسعه یافته تر است و از قدرت انجام محاسبات بیشتری برخوردار است. از مزایایی که می‌توان برای سیستم hpc برشمرد می‌توان به در دسترس بودن قطعات و همچنین هزینه‌های کمتر این سیستم اشاره کرد. در واقع نسل قدرتمندتر این ابررایانه در دسترس تر و کم‌هزینه‌تر است. مرکز سوپر کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر مجهز به سیستم hpc است.

از جمله کاربردهایی که به سرور محاسباتی دانشگاه خواجه نصیر می‌توان نسبت داد شامل مواردی می‌شود که در ادامه آورده شده است. زمینه‌های مختلف علمی-صنعتی hpc شامل هوش مصنوعی، هوافضا، داروسازی و پزشکی، پردازش صوت و تصویر، خودروسازی، هواشناسی، شیمی و محاسبات مولکولی، فیزیک ذرات بنیادی، مکانیک سیالات محاسباتی، مکانیک و رباتیک، زمین‌شناسی و زلزله‌شناسی، ریاضیات حل معادلات پیچیده و سنگین، پلیمر و پتروشیمی است.

سامانه پردازش سریع HPC دانشگاه خواجه نصیر یک فرصت خوب برای انجام مطالعات و تحقیقات در اختیار پژوهشگران و دانشجویان قرار داده است. می‌توانید از خدمات مراکز ابررایانه‌ای خصوصاً مرکز خواجه نصیر بهره‌مند شوید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله در خصوص مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی مطالبی را بیان کردیم. وجود آزمایشگاه پردازش موازی و شبکه‌ای دانشگاه خواجه نصیر اعتبار و قدرت پژوهشی این دانشگاه را در حد چشمگیری افزایش داده است. ویژگی مثبت این سیستم، شبکه‌ای بودن آن است که بر توان مرکز و همچنین سایر مراکز مشترک می‌افزاید. اگر تمایل به بهره‌گیری از خدمات مرکز سوپر کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر دارید، می‌توانید با تلفن‌های مرکز خواجه نصیر تماس بگیرید و از اطلاعات تخصصی این مجموعه بهره‌مند شوید.

سؤالات متداول

در این قسمت به سؤالاتی که عموماً پرسیده می‌شود پرداختیم. درصورتی‌که سؤالاتی فراتر از این درباره  مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی دارید می‌توانید با مرکز خواجه نصیر تماس بگیرید.

سرعت ابررایانه در مقایسه با سرعت رایانه معمولی چقدر است؟

برای درک سرعت ابررایانه مقایسه بهترین پاسخ خواهد بود. ابررایانه سرعتی معادل 1,000,000 کامپیوتر شخصی معمولی دارد.

ابررایانه چگونه می‌تواند باعث رشد علوم آزمایشگاهی شود؟

به دلیل اینکه ابررایانه‌ها امکان شبیه‌سازی مدل‌ها را به پژوهشگران می‌دهد دیگر نیاز به آزمایشات تجربی کمتر خواهد شد. نتیجه این عمل کاهش هزینه آزمایشات است.

سرعت رایانه‌ها چگونه سنجش می‌شود؟

واحد سنجش سرعت FLOPS (فلاپس) بوده و معادل عملیات ممیز شناور در ثانیه است. هر فلاپس معادل یک تریلیون عملیات ممیز شناور در ثانیه است.

اجاره ابر رایانه

ابر رایانه شبیه سازان امیرکبیر

اینجا کلیک کنید!

کلمات کلیدی:

مرکز ابررایانه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ، مرکز ابر رایانش ملی ایران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، مرکز سوپر کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر، مرکز پردازش سریع دانشگاه خواجه نصیر، سامانه پردازش سریع HPC دانشگاه خواجه نصیر، مرکز محاسبات سریع دانشگاه خواجه نصیر، سرور محاسباتی دانشگاه خواجه نصیر، آزمایشگاه پردازش موازی و شبکه‌ای دانشگاه خواجه نصیر، اجاره سیستم پردازش موازی و سریع دانشگاه خواجه نصیر