Qt

Qt

Qt ( تلفظ به شکل کیوت ) یک فریم‌ورک برنامه‌نویسی برای ایجاد نرم‌افزارهای گرافیکی( GUI ) و خط فرمان( Console ) چندسیستم‌عاملی است. Qt در دو نگارش رایگان و تجاری ارائه می‌شود.

با کمک این فریم‌ورک می‌توان نرم‌افزارهایی که با تغییرات اندک یا بدون تغییرات قابل اجرا روی سیستم‌عامل‌های مختلف و از آن جمله سیستم‌عامل‌های موبایل هستند، را طراحی و برنامه‌نویسی نمود.

زبان برنامه‌نویسی

Qt با زبان C++‎ توسعه یافته است و به طور سنتی برنامه‌نویسی با این فریم‌ورک با زبان C++‎ امکان‌پذیر است. در نگارشهای جدید این فریم‌ورک امکان برنامه‌نویسی با زبان جاوااسکریپت و برنامه‌نویسی با برخی زبان‌های دیگر مانند پایتون نیز به آن افزوده شده است.

مجوز استفاده

نگارش رایگان Qt تحت مجوزهای GPL، LGPL ارائه می‌شود و استفاده از آن شامل محدودیت‌های این مجوزها است. از طرف دیگر نگارش تجاری به همراه پشتیبانی و محدودیت‌های کمتر برای انتشار تجاری نرم‌افزارهای نوشته شده، قابل خریداری است.

کارایی برنامه‌های نوشته شده با Qt

تمامی فریم‌ورک‌هایی که به عنوان یک لایه میان کدهای شما و کدهای Native سیستم‌عامل عمل می‌کنند، سبب کاهش سرعت و افزایش مصرف حافظه می‌شوند. این مقدار در Qt به دلیل چندین سال توسعه و داشتن میلیون‌ها کاربر و بهبودهای گسترده، به مقدار حداقل رسیده است. برنامه‌های تولید شده با Qt اگر به خوبی بهینه‌سازی شوند، سریع و با مصرف حافظه‌ی کم خواهند بود.

Qt به خوبی از پردازش‌های موازی پشتیبانی می‌کند و در نتیجه سرعت پاسخگویی به کاربر در سیستم‌هایی که دارای چندین هسته‌ی پردازنده هستند، قابل قبول خواهد بود.

استفاده از افزونه‌های مختلف در تولید نرم‌افزارهای Qt یکی از عواملی است که می‌تواند اثر مستقیم و زیادی روی سرعت و مصرف حافظه‌ی نرم‌افزار تولیدشده بر جای بگذارد.

برنامه‌نویسی موبایل

برنامه‌نویسی برای دستگاه‌های موبایل از جمله Android و iOS با استفاده از نرم‌افزار Qt Creator امکان‌پذیر است. کدهای نوشته شده برای تولید یک نرم‌افزار موبایل یکسان ولی محیط‌های کامپایل آن متفاوت هستند. در سیستم‌عامل‌های گوناگون ممکن است به ابزارهای جانبی مختلفی برای کامپایل پروژه نیاز داشته باشید. برای مثال در iOS به XCode در کنار Qt Creator و در Android به The Android SDK Tools, The Android NDK, Java SE Development Kit نیاز خواهد بود.

برنامه‌نویسی Qt در ویندوز و لینوکس

برنامه‌نویسی Qt در ویندوز علاوه بر نرم‌افزار Qt Creator با نصب افزونه‌ Qt روی Visual Studio نیز امکان‌پذیر است. همچنین محیط‌های توسعه‌ی دیگری مانند Eclipse و Monkey Studio توسط گروه‌ها و افراد مختلف برای برنامه‌نویسی Qt در ویندوز و لینوکس توسعه یافته‌اند.

استفاده در تولید سخت‌افزار

کمک گرفتن از امکانات Qt در تولید سخت‌افزارهای مختلف نیز امکان‌پذیر است. برخی تولیدکنندگان مانند تولیدکنندگان تلویزیون‌های هوشمند، دستگاه‌های ناوبری، دستگاه‌های پزشکی، دشبوردهای کنترلی و بسیاری صنایع دیگر تا کنون با کمک این فریم‌ورک سخت‌افزارهایی با امکانات نرم‌افزاری قدرتمند تولید کرده‌اند.

مشتریان

بسیاری از شرکت‌های بزرگ و نرم‌افزارهای کاربردی با استفاده از این فریم‌ورک نرم‌افزارهای مختلفی را به کاربران خود ارائه کرده‌اند. از آن جمله می‌توان به نرم‌افزار Telegram Desktop اشاره نمود که با استفاده از Qt توسعه یافته است. همچنین نرم‌افزارهای مشهوری مانند Google Earth و Skype نیز از Qt برای برنامه‌نویسی استفاده کرده‌اند.کلمات کلیدی : کیوتی ، Qt ، دانلود نرم افزار qt ، دانلود qt ، کاربردهای qt ، دانلود کیوتی ، Qt مخفف چیست ، کاربرد qtQt