مرکز ابر رایانه دانشگاه شیراز را بیشتر بشناسید

وجود ابر رایانه‌ها در پیشبرد اهداف و برنامه‌ها نقش مهمی دارند. ابر رایانه کمک می‌کند تا سرعت انجام فعالیت‌ها بیشتر شود. یک ابر رایانه در ظرفیت بالا قدرت پردازش ویژه‌ای دارد. مرکز ابر رایانه دانشگاه شیراز نیز مثل سایر مراکزی ابری ایران قدرت انجام محاسبات و پردازش‌های پیچیده بالایی دارد.

امکان اجاره ابر رایانه دانشگاه شیراز یک فرصت ویژه را برای کارهای تحقیقاتی افراد ساکن شیراز فراهم آورده است. امکان استفاده از مرکز سوپر کامپیوتر دانشگاه شیراز برای سایر دانشگاه‌ها بدون هیچ محدودیتی فراهم است. در ادامه مطلب به بررسی سامانه پردازش سریع HPC دانشگاه شیراز خواهیم پرداخت.

دانشگاه شیراز دارنده مرکز ابر رایانه قوی

دانشگاه شیراز دارنده مرکز ابر رایانه قوی

بررسی مفهوم ابر رایانه

پیش از آشنایی با مرکز محاسبات سریع دانشگاه شیراز بایستی یک آشنایی مختصر با معنای ابر رایانه داشت. معادل انگلیسی ابر رایانه Supercomputer است. زمانی یک رایانه ابر قلمداد می‌شود که ظرفیت قابل محاسبه در واحد زمان آن یک مقدار قابل‌توجه باشد.

این عدد که قدرت رایانه را نشان می‌دهد در سطح جهان سنجش می‌شود. به همین دلیل است که همواره تعریف ابر رایانه در حال تغییر است؛ به‌گونه‌ای که رایانه‌های امروز ابر رایانه‌های گذشته بوده‌اند اما به دلیل اینکه رایانه‌های قدرتمندتری ساخته شده‌اند دیگر در تعریف ابررایانه گنجانده نمی‌شوند.

مرکز پردازش ابری دانشگاه شیراز مرکز ابررایانه‌های امروز است اما اگر نتواند خود را با تغییرات تعریف ابر رایانه منطبق کند دیگر مرکز ابری نخواهد بود؛ بنابراین بقای مرکز پردازش سریع دانشگاه شیراز و سایر مراکز ابری وابسته به ارتقای توان سیستم‌های کامپیوتری آن است.

موارد کاربرد ابر رایانه

موارد کاربرد ابررایانه‌ها در ابتدا طراحی سلاح‌های هسته‌ای و همچنین رمزنگاری بود؛ فعالیت‌هایی که مربوط به بخش امنیت ملی است. اما دامنه کاربرد آن به‌مرور افزایش یافت و اکنون در صنایعی همچون هوافضا، نفت و پتروشیمی و صنعت خودرو استفاده می‌شود. این کاربرد به همین صورت عمومیت بیشتری پیدا می‌کند و از بعد امنیتی به بعد عمومی و دانشگاهی راه‌یافته است.

در حال حاضر ابررایانه‌ها جهت انجام کارهای مهندسی و تحقیقاتی که ظرفیت بالای نرم‌افزاری را می‌طلبد، مورداستفاده قرار می‌گیرد. در مطالعات ذرات اتمی و حتی پیش‌بینی آب‌وهوا نیز به کار می‌رود. امروزه ابررایانه‌ها به ابزار ضروری جهت پیش‌بینی آب‌وهوا تبدیل شده‌اند که این پیش‌بینی بر اساس مدل‌های عددی انجام می‌شود. گستردگی کاربرد ابر رایانه به حدی است که دامنه کاربرد آن به بازی‌های آنلاین رسیده است.

مرکز تحقیقات رایانش ابری دانشگاه شیراز یک مرکز ابری قدرتمند در شیراز است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای ابر رایانه‌ای مؤسسات و دانشگاه‌ها باشد. اگر ساکن شیراز هستید در صورت نیاز به یک سیستم ابری می‌توانید به سامانه پردازش سریع HPC دانشگاه شیراز مراجعه کنید.

← مرکز محاسبات سریع شبیه‌سازان امیرکبیر  →

اینجا کلیک کنید!

فضای یک مرکز ابر رایانه

فضای یک مرکز ابر رایانه

معرفی مهم‌ترین قابلیت ابر رایانه

ابررایانه‌ها قابلیت انجام چند کار به‌صورت موازی را دارند. این ویژگی باعث شده که سرعت انجام کارها افزایش یابد. استفاده از ابر رایانه پروسه زمانی تا رسیدن به نتیجه را برای محققین بسیار کوتاه‌تر می‌کند و سرعت پیشرفت علم را افزایش می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود که افراد توانا در زمینه‌های تحقیقاتی بیش‌ازپیش به انجام کارهای تحقیقاتی علاقه‌مند شوند. مرکز تحقیقات رایانش ابری دانشگاه شیراز یک فرصت فوق‌العاده را برای محققین از جمله پژوهشگران شیرازی فراهم آورده است.

با اجاره ابر رایانه به‌صورت ساعتی از مرکز محاسبات سریع دانشگاه شیراز می‌توان کارهای تحقیقاتی موردنظر خود را با کمترین موانع به انجام رساند. وجود این مراکز ابری یک فرصت فوق‌العاده برای رشد فناوری و علم در شیراز است.

معرفی مرکز ابر رایانه دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز در تابستان سال 1380 فعالیت خود را در زمینه محاسبات موازی با 5 ابر رایانه آغاز کرد. این مرکز هم اکنون تعداد دستگاه‌های خود را به 48 رسانده است. سرعت انجام محاسبات در مراکز ابری با GFLOPS  محاسبه می‌شود. این عدد در مرکز ابر رایانه دانشگاه شیراز معادل عدد 50 است و در رده توانایی خود اولین مرکز در کشور بوده و همچنان نیز جزو مراکز برتر کشور به‌حساب می‌آید.

کاربرد ابررایانه‌ها باتوجه‌به اینکه امکان انجام آزمایشات تجربی در کشور کم بوده، افزایش‌یافته است. ابررایانه‌ها قابلیت مدل‌سازی فرایندهای پیچیده فیزیکی را به محققین می‌دهد. انجام آزمایش به روش مدل‌سازی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از آزمایشات تجربی است.

ازجمله فعالیت‌های تحقیقاتی مرکز ابر رایانه دانشگاه شیراز می‌توان به محاسبه میدان جریان در داخل توربین ضربه‌ای، اطراف هواپیمای ملخ‌دار و در اطراف پلوم و تداخل آن با دیگر اجزا اشاره کرد. مرکز پردازش ابری دانشگاه شیراز مجهز به تکنولوژی XGRID است.

مرکز محاسبات سریع با تکنولوژی XGRID دانشگاه شیراز بدون شک قدرت علمی شهر را در حد قابل‌توجهی بالا برده است. دلیل این ادعا این است که نوجوانان و جوانان شهر که از بهره هوشی قابل‌توجهی برخوردارند در بازه زمانی کوتاه‌تری می‌توانند آینده روشن‌تری را برای خود رقم بزنند. مرکز محاسبات سریع با تکنولوژی XGRID دانشگاه شیراز محلی  برای در مسیر درست قرار دادن هوش جوانان و نوجوانا در سال های اولیه زندگی آن هاست.

ابر کامپیوتر هواوی رکورددار جهانی

ابر کامپیوتر هواوی رکورددار جهانی

سخن پایانی

مرکز ابر رایانه دانشگاه شیراز یک مرکز قوی کامپیوتری در سطح کشور است که امکان انجام مدل‌سازی‌های آزمایشات را برای پژوهشگران فراهم آورده است. سامانه پردازش سریع دانشگاه شیراز امکان اجاره ساعتی برای استفاده‌کنندگان را فراهم آورده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات در خصوص مرکز سوپر کامپیوتر دانشگاه شیراز می‌توانید با شرکت شبیه‌سازان امیرکبیر تماس بگیرید و از راهنمایی‌های مشاوران آن بهره‌مند شوید.

 

سؤالات متداول

در این قسمت به سؤالات متداول کاربران در خصوص مرکز پردازش سریع دانشگاه شیراز و حتی سایر مراکز پاسخ داده شده است. در ادامه سؤالات و پاسخ‌های واضح و کوتاه را خواهید دید.

  1. چرا از ابر رایانه استفاده می‌شود؟

ابررایانه‌ها توانایی انجام چند عملیات به‌صورت موازی را دارند و به همین جهت سرعت انجام کارها را افزایش داده و همچنین انجام بسیاری از پژوهش‌ها را امکان‌پذیر می‌کنند.

  1. رتبه ایران نسبت به جهان در خصوص ابررایانه‌ها چگونه است؟

ابر رایانه ایران در سطح جهان دو رتبه 108 و 160 را کسب کرده است. این دو ابر رایانه مربوط به دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی اصفهان هستند.

  1. مزیت استفاده ابر رایانه در علوم آزمایشگاهی چیست؟

ابررایانه‌ها با ایجاد امکان مدل‌سازی نیاز به انجام آزمایشات تجربی را به حداقل رسانده‌اند. انجام آزمایشات تجربی هزینه‌های بسیاری دارند که اغلب انجام آن‌ها باتوجه‌به زیرساخت‌های کشور کار سختی است.